Përdorimet e misrit rekomandohen për shëndet të mirë

Misri është një nga produktet që vazhdon të jetë shumë i rëndësishëm për të mbajtur konstante nivelin e kolesterolit në gjak, pasi ul ndjeshëm yndyrën në gjak. Në një studim të bërë tek disa meshkuj ...

Ushqimet që ju zhvillojnë një kujtesë të mirë

Ushqimet ndikojnë në çdo aspekt të shëndetit, madje edhe në kujtesën tonë. Truri i njeriut funksionon si një makinë komplekse dhe e fuqishme organike që kërkon ushqyesin e duhur për të funksionuar si...

Ushqimet e këshillueshme për ditët e ftohta

  Ditët e ftohta të dimrit kërkojnë energji për të mbrojtur imunitetin nga sëmundjet e ndryshme. Energjia dhe shëndeti i mirë përftohet nga ushqimet që ne zgjedhim të konsumojmë. Më poshtë do të gjen...

INSTAT: Gjysma e buxhetit familjar shkon për ushqime

Familjet e pasura shqiptare përbëjnë 10% të totalit dhe shpenzojnëe dy herë më shumë se pjesa tjetër. Ndërsa 90% e familjeve në Shqipëri shpenzojnë mesatarisht 63 mijë lekë në muaj, pjesa më e madhe ...

Studim: Truri i zgjedh ushqimet sipas ngjyrës

Truri ynë është i tërhequr nga ushqimet më ngjyrë të kuqe, ndërsa nuk i pëlqen aspak ato jeshile, duke bërë zgjedhje me më shumë kalori. Është ky zbulimi i një studimi italian i Scuola Internazionale...

Vitamina D, substanca e çmuar që ju shpëton jetën

Vitamina D është një nga vitaminat më të rëndësishme për organizmin tonë. Më parë mendohej  se vitamina D ishte e nevojshme vetëm për kockat dhe dhëmbët. Nga zhvilllimet e shkencës  është vënë re se ...

Ngjyrat e ushqimeve stimulojnë oreksin

  Dihet që ushqimet ndikojnë në shëndetin tonë, por përveç efektit në shëndetin fizik ato ndikojnë edhe në shëndetin mendor përmes ngjyrave të tyre. Në studimin e kompanisë ‘’Happy Egg Co’’ janë vëzh...

Pesë ushqimet që ulin tensionin e lartë të gjakut

Patatet Patatet e pjekura janë të pasura me kalium dhe magnez që ulin tensionin e gjakut. Por ju mund të përfitoni këto minerale duke konsumuar edhe banane dhe sojë. Nëse organizmi juaj vuan nga mung...