Shalqini, fruti “mbret” për sezonin e verës

Shalqini është një ndër frutat më të preferuar për stinën e verës dhe është quajtur si fruti “mbret” për këtë sezon. Ai shuan etjen dhe është ideal për ata që nuk duan të shëndoshen, pasi përmban gjy...

Si ta lehtësoni hekurosjen në verë

Nëse për disa hekuri është një veprim që i bën të relaksohen, madje deri në atë pikë sa mund të hekurosin edhe çorapet dhe peshqirët, për disa të tjerë do të ishte më mirë të kalonin orë të tëra duke...

Katër bimët që mbajnë larg mushkonjat gjatë verës

Qëndrimi ulur në kopsht ose ballkon gjatë ditëve të nxehta të verës të jep një kënaqësi të veçantë. Megjithatë, nuk jemi plotësisht rehat pasi vera është e mbushur me mushkonja, të cilat nuk na bezdi...

Temperaturat e larta, kujdesi gjatë verës

Rritja e temperaturave ka sjellë me vete dhe disavantazhe të shumta si: dehidratim, vështirësi me tretjen e ushqimeve dhe shqetësime me stomakun. Më poshtë do tju njohim me disa prej gjërave që duhet...

Si ta shmangni djersitjen në këto ditë të nxehta?

  Stina e verës është periudha kur trupi i njeriut djersit edhe më shumë. Shumica prej njerëzve priren të gjejnë mënyra të reja për të evituar djersitjen pasi shkakton ndjesi të pakëndëshme. Ekz...

Rreziku nga tensioni, ja këshillat e mjekëve

Kur temperaturat janë të larta, ndjenja e dobësisë dhe marramendjet “godasin” sidomos njerëzit që kanë probleme me tensionin. Uji me sheqer ose limonada me sheqer janë ndihma e parë me rastin e rënie...