Virozat e vjeshtës, çfarë rekomandojnë mjekët?

Në çdo fillim vjeshte, me ndryshimin e menjëhershëm të temperaturave, shfaqet edhe një rritje e infeksioneve respiratore të quajtura ndryshe edhe rrufa, e ftohura e zakonshme apo gripi. Më të prekuri...

Moti, e premte 24 nëntor 2017

Kthjellimet mbizotërojnë kushtet e motit në të gjithë territorin deri në mesditë kur vranësira të lehta shfaqen në zonat malore. Pjesa e dytë të ditës vijon nën dominimin e kthjellimeve në ultësirën ...

“Tregohu aq i fortë në veprime, sa je në mendime”

Tregohu aq i fortë në veprime, sa je në mendime (William Shakespeare) Çdokush mund të zemërohet, është e lehtë, por të zemërohesh me njeriun e duhur në momentin e duhur dhe me qëllimin e duhur, dhe n...

Pasi të mësoni këto nuk do t’i ndaheni më fasules

Fasulja është një ndër ushqimet më të dobishme, është burimi i proteinave, si dhe është ushqim që i takon kuzhinës tradicionale. Fasulja është bimë njëvjeçare nga familja e bishtajoreve, e cila posed...

Vjeshtë me lule me gjethe…krijoni bukur!

Magjike vjeshta, me gjithë ngjyrat, tapetin e gjetheve, freskinë e mëngjeseve e ftohtin e mbrëmbjeve. Natyra që flet me anë të stinëve, duket sikur ka dhuruar vjeshtën për ne si oaz qetesie e meditim...

Vjeshton Valbona..

Vjeshta ka rënë këto ditë në luginën e Valbonës dhe e ka përflakur atë. Peizazhi i ngjyrosur me kolorin vjeshtor, ka tërhequr vizitorët e peizazhit. Kjo është panorama që ofron Shqipëria për çdo turi...

Qytetet ku pushimet vjeshtore jane shumë të bukura!

Kush tha që pushimet janë vetëm në verë dhe vetëm për plazhin?! Ata që i provojnë në kohën e vjeshtës, e kuptojnë më mirë fjalën “pushime”. Janë të shumta vizitat që mund të bëni gjatë vjeshtës, për ...

Kristalet e kuqe të shegës, mrekulli për shëndetin!

Vjeshta përveç spektaklit të ngjyrave të ofron edhe shumë fruta. Në mesin e tyre janë edhe shegët, të cilat konsiderohen si mjaft të shijshme. Shegët na vijnë me tre shije, të ëmbla, tharta dhe jo sh...