Tërshëra, një drith plot vlera!

Mëngjesi  është një nga gjërat më të rëndësishme për ta nisur një ditë siç duhet.

Prej disa kohësh kemi mësuar të konsumojmë vaktin klasik të mëngjesit, bukë e reçel dhe lëngje frutash, apo biskota me drithëra.

Por mund të shijojmë dhe shumë përbërës të tjerë të çmuar jo vetëm për dietë, por edhe për mirëqënien e trupit, bukurisë dhe lëkurës, dhe flasim për tërshërën.

E lehtë e pasur me ushqyes, ndihmon në kontrollin e sheqerit në gjak.

Tërshëra është një mëngjes jo vetëm i shijshëm dhe i mirë, por ndërton mirëqënien e aparatit tretës. Shumë fibra të këtij drithi ndihmon ata që vuajnë nga kapslliku, redukton kolesterolin duke shmangur rrezikun e infarktit kardiak. Probleme me aciditetin? Provoni jë gotë ujë me tërshërë dhe rezultatet do ju habisin.

Ndër të tjera, tërshëra është një aleat i bukurisë. Mielli i tërshërës i përzjerë me qumësht dhe ujë të vakët, bashkë me një lugë mjaltë është një mask e mrekullueshme për ta masazhuar në fytyrë. Mund ta përdorim si një skrab natyral për trupin.

 

Pin It