Festivalin e 71-të të Kanës në duar të sigurta, Scorsese dhe Blanchett hapin eventin

 

Kineasti amerikan Martin Scorsese dhe aktorja australiane Cate Blanchett, presidente e jurisë hapën dje në mbrëmje edicionin e 71-të të Festivalit të Kanës, i pari pas ”tërmetit” Weinstein.

“Ne ndajmë një pasion për kinemanë, të gjithë jemi këtu për të festuar Artin e 7-të”, tha drejtori i “Taxi Driver”, para se të kërkojë nga Cate Blanchett të bashkohet me të për të nisur dymbëdhjetë ditët e festival.

Të mërkurën, Martin Scorsese do të marrë çmimin “Carrose d’or” në Kanë për gjithë karrierën e tij. Ky çmim është paraqitur në hapjen e “Quinzane des realisateurs”, një seksion paralel dhe i bën homazhe një regjisori që ka bërë historinë e filmit.

Ceremonia e hapjes së Festivalit të Filmit në Kanë u prezantua nga aktori dhe regjisori francez Edouard Baer, pas suksesit të Monica Bellucci.

Përshëndetje zonja, zonja dhe zotërinj, “tha zonja” Blanchett “, sipas termit të përdorur nga Thierry Fremeux, delegat i përgjithshëm i festivalit, sipas traditës së botës së kinemasë dhe teatrit.

Në juri janë gjithashtu aktorja franceze Léa Seydoux, komediania amerikane Kristen Stewart, bashkëpatriotja e saj regjisorja Ava DuVernay, regjisori francez Robert Guédiguian, kanadezi Denis Villeneuve dhe rusi Andreï Zviaguintsev.

Festivali i Kanës, filloi të martën në mbrëmje me shfaqjen e filmit “Everybody Knows” (“Todos lo saben”) të Asghar Farhadi, me çiftin yll Penelope Cruz dhe Javier Bardem.

Filmi do të jetë i pari me 21 filma në garën për Palmën e Artë, që do të jepet më 19 maj./ATA/

Pin It