Izamal, qyteti i verdhë magjik i Meksikës

  Izamal, qyteti i verdhë është një nga qytetet koloniale meksikane dhe botërisht njihet si një qytet magjik, pasi ka histori, bukuri dhe legjendë. Izamal është një qytet mjaft tërheqës me ndërtesat ...

Sond Dong, shpella më e madhe në botë

Shpella Sond Dong në Vietnam është shpella më e madhe në botë. Gjatësia e saj është 8,8 kilometra ndërsa brenda saj gjenden xhungla dhe disa lumenj. Ajo është zbuluar nga një vietnamez në vitin 1991,...

Kodrat e e çokollatës në Filipine

Kodrat e e Çokollatës në Filipine nuk janë vërtet prej çokollate, por duken si të ngrënshme. Ky emër vjen nga bari në ngjyrë kafe që i mbulon kodrat gjatë stinës së thatë. Ndërsa në stinët e tjera ja...

Qytetet që ‘jetojnë’ mes ujit

Alappuzha, Indi  Amsterdam,Holande Bryzh, Belgjikë Fort Lauderdale,  SHBA Birmingem, Britani Hamburg, Gjermani Shën Petërsburg, Rusi Tigre, Argjentinë Venecia, Itali Strasburg, Francë