Lajme

wef

Forumi Ekonomik Botëror: Rritja ekonomike në Shqipëri është e kufizuar tek pakica

Forumi Ekonomik Botëror konfirmoi se rritja ekonomike e Shqipërisë nuk është e shpërndarë mirë dhe as gjithëpërfshirëse. Ky forum krahasoi rritjen ekonomike të vendit tonë me atë të vendeve të tjera, duke e klasifikuar Shqipërinë në zonën protokalli, ku PBB e vendit është rritur me ritme më të larta se ...
Read More
admn

Administrata do të punësojë 2225 punonjës dhe praktikantë në 2017

Gjatë vitit 2017 numri i punonjësve dhe praktikantëve që do të punojnë me kontratë të përkohshme në institucionet publike do të ketë 2.225 punonjës. Vendimi i qeverisë, i cili është botuar tashmë në Fletoren Zyrtare, përcakton se 2.025 punonjës do të jenë me kontratë të përkohshme, ndërsa 200 do të ...
Read More
veliaj

Tirana me qendër strehimi të përhershme

Tirana do të ketë një qendër strehimi të përhershme për personat e pastrehë në rrugët e kryeqytetit. Bashkia e Tiranës vendosi të kthejë një nga qendrat sociale, të përdorura gjatë situatës emergjente të motit të ftohtë, në një qendër të përhershme. Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, theksoi se ...
Read More
thumbs_b_c_2ce2c7c6feef5b9f57b413017230073c-1473439864

OKB: 10 mijë persona kanë humbur jetën në konfliktin e Jemenit

Të paktën 10 mijë persona kanë humbur jetë gjatë konfliktit të Jemenit, i cili po zhvillohet mes rebelëve Houthi, koalicionit të udhëhequr nga Arabia dhe mbështetësit e qeverisë. Organizata e Kombeve të Bashkuara është shprehur se numri i lartë i viktimave në këtë konflikt nënvizon nevojën e ngutshme për gjetjen ...
Read More
Parlamenti-2-1240x784

Dekreti për ligjin e mbetjeve më 4 shkurt në seancë plenare

Dekreti i Presidentit që ktheu për rishqyrtim në Kuvend ndryshimet në ligjin “Për menaxhimin e integruar të mbetjeve” do të shqyrtohet në seancë plenare më 4 shkurt. Kalendari trejavor i punimeve, i miratuar të hënën në parlament, ka caktuar seancën e parë të shkurtit për shqyrtimin e tij. Dekreti, i ...
Read More
Hand completing a multiple choice exam.

Në 21 janar testohen 4100 mësues

Ministria e Arsimit deklaron se numri i mësuesve që do të testohen në 21 janar është 4100. MAS ka publikuar gjithashtu udhëzimin për provimin dhe për përmbajtjen e testimit. “Pjesa e parë përmban dokumentet zyrtare që kanë të bëjnë me veprimtarinë e mësuesve, programet lëndore përkatëse, metodologjinë e mësimdhënies dhe ...
Read More
Blue man with neck pain

Proteza falas për pacientët e Nerurokirurgjisë, QSUT

Spitali Universitar i Traumës prej dy javësh ofron proteza falas për pacientët me dëmtime të shtyllës kurrizore. Që prej nisjes së këtij shërbimi janë realizuar pesë ndërhyrjet e para. Shefi i Departamentit të neurokirurgjisë në Spitalin Universitar të Traumës, Fatos Olldashi, tha se protezar janë të një cilësie të lartë ...
Read More
f27b1a84-5dd7-4765-b207-3c1058d8906e

Nis amnistia, Manjani: Të sigurojmë integrimin në shoqëri

Nisi sot procesi i lirimit të personave që përfitojnë nga amnistia në të gjithë burgjet e vendit. Ministri i Drejtësisë Ylli Manjani vizitoi burgun “Ali Demi”, ku uroi 10 gratë që rifituan lirinë dhe ftoi shoqërinë të mirëpresë ish të dënuarit për të siguruar integrimin e tyre në shoqëri. Ministri ...
Read More
buxheti

Bizneset, 10 shkurti afati i fundit për korrigjimin e deklarimit të shitblerjeve

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve deklaroi se vetëdeklarimet e bizneseve të vogla për vitin 2016 kanë parregullsi të shumta, prandaj administrata tatimore iu bën thirrje bizneseve të vetëkorrigjojnë deklarimin e shitblerjeve për vitin që lamë pas. Afati i vetëkorrigjimit për të gjithë sipërmarrësit të cilët kanë gabuar në deklarimin e ...
Read More
v4-c1200x600

Nis puna për ndërtimin e banesave për 50 familje të komunitetit rom

Bashkia e Tiranës nisi ditën e premte punën për ndërtimin e banesave të reja për 50 familje të komunitetin rom në Shkozë. Ky projekt financohet nga zbatimin e projektit të “IADSA” dhe synon krijimin e kushteve më të mira dhe përmirësimin e jetës sociale të komunitetit rom që banon në ...
Read More
Pin It