Lajme

Kujdes me kripën, trupi jep shenja kur po e teproni

Ndoshta mendoni që futja e kripës në organizëm është në nivelin normal, mirëpo në menynë tuaj shpesh gjenden artikujt të cilët kanë burime të mëdha dhe të fshehura kripe. Futja e tepërt e kripës në organizëm mund të shkaktojë probleme me zemrën dhe veshkat, sepse krijon shtresim të tepërt të ...
Read More

Parashikimi i motit, e hënë 16 korrik 2018

Paraditja dominohet nga kthjellime dhe vranësira të lehta por gradualisht në mesditë vranësirat bëhen të dukshme në të gjithë vendin. Pasditja fuqizon vranësirat në territor duke sjellë në mbrëmje dhe gjatë natës shira të karakterit lokal në Veri dhe zonat Qendrore. Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit mbeten konstante gjatë mëngjesit ...
Read More

Efekti Cristiano Ronaldo në rritjen e Juventusit

Tashmë është konfirmuar: Cristiano Ronaldo lë Real Madridin pas 9 sezoneve të suksesshëm me mbretërit e Europës. Fituesi 5 herë i topit të artë i’u bashkua zonjës së vjetër dhe shuma që u pagua nga kjo e fundit drejt madrilenëve për 33 vjecarin ishte plot 105 milion euro me një ...
Read More

5 kriteret shtesë si përfitohet pensioni minimal

Rritja e pensioneve është shoqëruar edhe me rritjen e pensionit social, i cili prej 1 korrikut është 7262 lek të reja. Por për ta përfituar këtë pension, ISSH bën me dije se duhet të plotësohen disa kritere. 5 kriteret Përfituesi duhet të paraqesë një herë në vit deklaratën për gjendjen ...
Read More

Sërish tërmet në vend, seri lëkundjesh gjatë natës

Pas tërmetit të fuqishëm prej 5.2 ballësh të rreth 10 ditëve më parë, qindra lëkundje të tjera janë ndjerë ditë pas dite. Gjatë orëve të natës në disa zona të vendit janë ndjerë disa tërmete të njëpasnjëshme. Vatra aktive mbetet sërish deti Adriatik, te Gjiri i Lalzit, aty ku ishte ...
Read More

Parashikimi i motit, e premte 13 korrik 2018

Moti për ditën e premte në pjesën më të madhe të territorit do të vijojë me kthjellimet dhe vranësira të lehta. Vranësira më të dukshme paraqiten në zonat malore. Sipas MeteoAlb, pasditja mbetet e kthjellët në Jug dhe Qendër, por vranësira lokale do të zhvillohen në Veri, duke sjellë gjatë ...
Read More

Tekste shkollore falas për nxënësit nga klasa e parë në të katërtën

Nxënësit që ndjekin arsimin fillor nga klasa e parë deri në klasën e katërt do t’u jepen tekstet shkollore në përdorim falas. Këtë vendim mori Qeveria në mbledhjen e saj të sotme, ku thuhet se çmimi i blerjes së teksteve shkollore mbulohet 100% nga fondet e buxhetit të shtetit, miratuar ...
Read More

Sërish lëkundje tërmeti, prekën 3 qytete

Lëkundje tërmeti janë ndjerë në orët e para të ditës së sotme në qytetin e Korçës, Fushë-Krujës dhe Durrësit. Lajmi është bërë i ditur nga IGJEUM, i cili bën të ditur se ka regjistruar 3 lëkundje në qytete të ndryshme ndërkohë që më i forti duket se ka qenë në ...
Read More

Kroaci – Angli, hapi i fundit drejt finales

Pas triumfimit të Francës në superfidën ndaj Belgjikës me rezultatin e pastër 1:0 në stadiumin Luzhniki të Moskës, gjelat e Deschamps presin finalistin e radhës, emrin e të cilit do ta mësojmë sot në përballjen mes Kroacisë dhe Anglisë, në orën 20:00. Ekipi Kroat vjen në këtë gjysëm finale pasi ...
Read More

Rritja zyrtare, sa shtohen pensionet nga korriku, ja tabela

Nga 1 korriku ka hyrë në fuqi vendimi i qeverisë që parashikon rritjen e pensioneve me 2.8%. Kjo do të thotë se në muajin gusht pensionistët do të marrin minimalisht 400 lek të reja më shumë në pensionin e tyre. Nëse një pensionist merr sot 15 mijë lek pension, atëherë ...
Read More
Pin It