Kalendari historik 23 maj

23 Maji është dita e 143-të e vitit, deri në fund të tij janë edhe 222 ditë. 1799 – Lindi Thomas Hood, dramaturg, poet, humorist britanik dhe botues. Tom Hood, mburrej kur tregonte se gjyshi i tij ki...

Mbyllet panairi ‘Ditënetët e Librit’

E diela që lamë pas ka shënuar finalizimin e panairit të libri ‘Ditënetët e Librit’, i cili është shoqëruar edhe nga një sërë aktivitetesh të tjera kulturore. Emrat që kanë spikatur, duke...

Kalendari historik, 21 maj

21 Maji është dita e 141-të e vitit, deri në fund të tij janë edhe 224 ditë. 878 – Qyteti Syracuse në Itali pushtohet nga sulltani mysliman i Sicilisë. 1819  – Biçikletat e para shihen nëpër rrugët e...

Mot me shi edhe për qershorin

Reshjet e shiut do të na shoqërojnë jo vetëm në ditet e mbetura të Majit, por edhe përgjatë Qershorit. Sinoptikanët kanë parashikuar që ndryshe nga sa jemi mësuar vitet e fundit, ne Shqiperi Qershori...