Gjumi i mirë sjell shëndet të mirë

Për një jetë të shëndoshë doemos duhet të keni edhe një gjumë të shëndoshë. Gjumi është shumë i rëndësishëm për ta pushuar trupin dhe trurin, si edhe për të grumbulluar energjinë e nevojshme për ditë...

Gjashtë çajrat që duhet të pini në këtë kohë

Në këto ditë të ftohta  vjeshte, çaji është pija që na ndihmon në forcimin e sistemit imunitar . Më poshtë do të lexoni disa nga çajrat që duhet t’i konsumojmë këto kohë. Çaji i Malit  Të gjith...

Çfarë i shkakton nervozizmi trupit?

Sipas ekspertëve, nervozizmi  është një përgjigje e natyrshme ndaj “kërcënimeve” të pranishme e të papritura. Kur jemi nervozë, trupi liron adrenalinë dhe çon deri në rritje të rrahjeve të zemrës dhe...

Ari i lëngshëm(vaji i ullirit) dhe ulliri në Islam

Ulliri dhe vaji i tij, janë nga produktet e pandashëm në kuzhinat tona, kjo për shkak të vlerave ushqimore të jashtëzakonshme që përmbajnë. Vaji i ullirit është një ndër përbërësit kryesorë në dietën...

Zakoni i mirë i mëngjesit: Pini ujë të ngrohtë esëll

Ekspertët e  shëndetit dhe lëkurës bien dakord se konsumimi i ujit është i rëndësishëm për të mbajtur trupin të pastër nga toksinat dhe për të qenë të hidratuar. Nisja e ditës me një gotë ujë është z...

Pasi të mësoni këto nuk do t’i ndaheni më fasules

Fasulja është një ndër ushqimet më të dobishme, është burimi i proteinave, si dhe është ushqim që i takon kuzhinës tradicionale. Fasulja është bimë njëvjeçare nga familja e bishtajoreve, e cila posed...

Boronica, miku më i mirë i trurit

Sipas një studimi të ri nga Universiteti i Exeter në Mbretërinë e Bashkuar, pirja e një sasie prej 30 ml lëng të shtrydhur të boronicës për çdo ditë, mund të përmirësojë funksionin e trurit te njerëz...