Studim: Një orë vrap ju dhuron 7 orë jetë

Është treguar që vrapi mund të ulë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës duke mbajtur nën kontroll peshën dhe tensionin e gjakut. Hulumtimi i ri nga Universiteti Shtetëror Iow thotë se të vra...

Jetëgjatësia jonë varet nga këto faktorë

Sipas një studimi britanik janë shumë faktorë që ndikojnë në jetëgjatësinë e njeriut. Ekonomia e vendit, shërbimi shëndetësor, cilësia e ajrit, menyra si jetojmë etj. Studimi i bërë në Angli, ka stud...

Ushqimet dhe pijet që favorizojnë plakjen

Janë disa ushqime dhe pijet që favorizojnë plakjen e lëkurës duke na bërë të dukemi më të vjetër nga ç’jemi në të vërtetë. Ariel Ostad, dermatolog me famë botërore rëndit në faqen e internetit “Healt...

Orari i zgjimit përcakton kaloritë që merrni

Studimet kanë treguar se të qenit një person që zgjoheni herët në mëngjes ju bën edhe më të ndërgjegjshëm. Sipas një studimi të fundit të botuar në revistën “Obesity” dhe “New York Times” thuhet se k...

Studim: Pirja e çajit parandalon demencën

Një studim i ri thotë se konsumimi i një filxhani çaj çdo ditë mund të ulë rrezikun e zhvillimit të demencës.Kjo pije zvogëlon gjasat e prekjes nga kjo sëmundje mendore me 50%, kanë zbuluar shkencëta...

Studim: Prindërimi ju rrit jetëgjatësinë

Një studim i ri thotë se të pasurit fëmijë mund zgjasë jetëgjatësinë, sidomos ata që lindin fëmijë në moshë më të madhe. Prindërit në moshën 60 vjeç mund të jetojnë 2 vite më shumë se bashkëmoshatarë...