Studim: Serialet televizive dëmtojnë gjumin!

Sipas një studimi të Universitetit të Leuven (Belgjikë) dhe atij të Miçigan (SHBA) të shikuarit vazhdimisht e serialeve televizive dëmton gjumin, e bën më pak cilësor, rrit ndjesinë e lodhjes dhe pag...

Studimi i fundit: Kafja të zgjat jetën

  Për kafenë është folur shumë, kjo pije ka qënë objekt debati shumë herë. Kafeina, është shkaktarja për rritjen e presionit të gjakut, shtimit të rrezikut për atak kardiak tek të rinjtë, pagjum...

Smartphone po na ndryshon edhe menyrën si ecim

Një studim i Anglia Ruskin University thotë se smartphone ka ndryshuar mënyrën tonë të ecjes. Kur ne i përdorim gjatë ecjes, nuk shohim ku i hedhim këmbët pasi jemi të fiksuar pas ekranit. Studimi ka...

Studim: Falni sa më shumë, i bën mirë zemrës

Duhet të dish të falësh, studiuesit të bazuar në studime të mirëfillta shkencore që e sugjerojnë një gjë të tillë; duhet lënë mënjanë zemërimi dhe duhen falur njerëzit e tjerë, sepse një gjë e tillë ...

Studim: Shikimi i detit ul nivelin e stresit

Një studim i ri thotë se shikimi i detit i bën mirë shpirtit.  Hulumtuesit i krahasuan njerëzit që jetonin në zona të ndryshme të Wellingtonit në Zelandë të Re dhe zbuluan se ata që kishin pamje në d...

Kalërimi ndihmon personat që kanë kaluar sulm në tru

Kalërimi mund të ndihmoj personat që kanë pësuar sulm në tru, është bërë e ditur pas studimeve të fundit.Ekspertët kanë zbuluar që pacientët përfitojnë nga klasat për kalërim, madje edhe pas pesë vit...

Studim: Vetmia, shkaktar i pagjumësisë

Hulumtuesit britanik pas një studimi kanë dale në përfundimin që vetmia mund të jetë shkaktari i pagjumësisë. Në këtë studim janë përfshirë më shumë se 2,200 18 dhe 19 vjeçar nga Anglia, ata kanë mar...