Së shpejti, shkollë shqipe edhe në Bronks, SHBA

“Shkolla shqipe “Alba Life” së shpejti me një shkollë tjetër shqipe në Bronx, SHBA”, tha sot ministri i Shtetit për Disporën, Pandeli Majko. Shkolla Shqipe “Alba Life” në 11 vitet e shkuara e ka usht...

‘Çmendet’ moti në SHBA, ngrin oqeani Atlantik

I ftohti ekstrem që ka prekur SHBA ka bërë që të ngrijë edhe oqeani Atlantik. Pamjet më të fundit  vijnë nga bregu lindor, i cili është dhe më i prekuri. Pas stuhive të tmerrshme me akull e përmbytje...

Folklori bashkon komunitetin shqiptar në New York

Festivali Folklorik Mbarëkombëtar ka mbledhur në New York , SHBA, qindra solistë, valltarë, grupe muzikore dhe ansamble nga komuniteti shqiptaro-amerikan, si dhe nga trojet mbarëshqiptare. Mesazhi i ...