E pyetën të Dërguarin e Allahut….

Ibni Mes’udi (r.a) thotë: E pyeta të Dërguarin e Allahut se cila është pumë më e dobishme, më tha: -Namazi i falur në kohën e tij. E pyeta sërish, po pas tij? -Respektimi i prindërve,-u përgjig...

Përpjekja !

Përmendet një ngjarje e një njeriu të Zotit, i cili çdo natë çohej dhe bënte lutje për disa çështje. Një herë, i erdhi një nxënës për të qëndruar pak ditë pranë tij. Si zakonisht, kur mësuesi u çua p...

FOTO/ Ndahen çmimet e letërsisë 2018

Ministria e Kulturës ka shpallur çmimet kombëtare të Letërsisë për vitin 2018. Juria e përbërë nga Brikena Çabej, Dhurata Shehri, Visar Zhiti, Riza Braholli dhe e kryesuar nga Alda Bardhyli kanë vler...

Kalendari historik, 23 janar

23 Janari është dita e 23-të e vitit, deri në fund të ij janë edhe 342 ditë.   638 – Fillion  kalendari Islamik ose Kalendari Mysliman apo Kalendari Hixhri – kalendar hënor i përbërë nga 12 muaj...

Anijet e mbytura, parqet nënujore dhe Muzeu i Detarisë

11 anije të mbytura gjatë veprimeve luftarake në dy luftërat botërore ndodhen në ujërat detare pranë Durrësit, ndërsa numri i përgjithshëm i tyre në ujërat shqiptare arrin në rreth 60. “Komanda e For...

Kalendari historik: 22 Janar

22 Janari është dita e 22-të e vitit, deri në fund të tij janë edhe 343 ditë. Ngjarje 1506 – Kontigjenti i parë me 150 roje zvicerane mbërriti në Romë. Historia thotë se ata kaluan nëpër Porta del Po...

Parashikimi i motit, e mërkurë 22 janar 2020

Edhe gjatë ditës së sotme territori shqiptar mbetet me mot të kthjellët gjatë orëve të paradites dhe mesditës. Por sipas Meteoalb pritet që orët e mbrëmjes të sjellin në vendin tonë vranësira kalimta...