Ushqimet që duhet dhe s’duhet të hani në zyrë

Orët e punës shoqërohen shpesh herë edhe nga disa minivakte. Ndër ushqimet që hamë duhet të dallojme ato që duhen dhe ato që nuk bëjnë mirë. Nutricionistja Susie Burrell thotë se femrat që hanë mesva...

Ushqimet që ju plakin para kohe

Cilat janë ushqimet dhe pijet që favorizojnë plakjen e lëkurës duke na bërë të dukemi më të vjetër nga ç’jemi? Ariel Ostad, dermatologe me famë botërore rëndit në faqen e internetit “Health” 8 prej t...

Anemia kalohet me ushqim!

Anemia mund të shërohet duke pasur një dietë të rregullt ushqimore. Anemia shfaqet kur numri i rruazave të kuqe të gjakut është shumë i ulët dhe niveli i hemoglobinës në gjak bie poshtë normales. Sim...

Për t’u dobësuar, përshpejtoni metabolizmin tuaj!

Metabolizmi bazë është funksioni që rregullon shpërndarjen e energjisë në trupin tonë. Kur nuk funksionon në mënyrën e duhur, na shëndosh ose dobëson, pavarësisht ushqimeve që konsumojmë. Si të përsh...

Jo vetëm ilaçe, virozat kalohen edhe me ushqime!

Në studion e ‘Spektrum Jetësor’ kishim të ftuar farmacisten Teuta Maci. Folëm për ushqimet që duhet të konsumojmë në këtë periudhë virozash, në mënyrë që mos t’ju lëmë rrugë ilaçeve...

7 ushqimet që ju falin bardhësi dhëmbëve

Një nga pjesët më të rëndësishme të higjienës vetjake janë dhëmbët. Si ti kemi të shëndetshëm e të bardhë, kjo është dilema e shumë njerëzve. Njerëzit kalojnë shumë kohë në kirurgjitë dentare, por ka...

KMSH nis fushatën për familjet e përmbytura

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë nis fushatën sensibilizuese për familjet e përmbytura nga shirat që ndodhën pak ditë më parë në vendin tonë. KMSH është shprehur se e ndjen detyrim moral, fetar dhe q...

Pas orës 19:00 mos konsumoni këto ushqime

Ushqimet që konsumojmë gjatë ditës janë të rëndësishme, por kujdes të madh duhet te bëjmë me ushqimet që konsumojmë para se të flemë. Çdo njeri duhet të hajë kafshatën e fundit të paktën tri-katër or...