Ju nevojiten proteina ? Ja ushqimet që i përmbajnë ato

Proteinat janë thelbësore për organizmin tonë ndaj dhe këshillohet që të konsumohen ushqime që përmbajnë sa më shumë proteina. Ja disa nga ushqimet që i përmbajnë ato : Vezë: janë të pasura gati me t...

INSTAT raporton rritje çmimesh gjatë qershorit

Gjatë muajit qershor niveli i përgjithshëm i çmimeve u rrit në masën 1.2%, krahasuar me të njëjtën periudhë në vitin 2015. Rritjen më të madhe e patën arsimi dhe grupi i ushqimeve dhe produkteve të k...

7 ushqimet që ju pastrojnë fytyrën

Mango Jo vetëm që është një frut i shijshëm por gjithashtu ndihmon në pamjen dhe shëndetin e përgjithshëm të lëkurës tuaj. Mangot kanë më shumë se 80% Vitaminë A që juve ju duhet të konsumoni gjatë d...

Çfarë ju zgjon më mirë se kafja ?

  Kur na shkon në mendje sesi të zgjohemi nga gjumi, menjëherë mendojmë një filxhan kafe. Gjithsesi, ka gjëra të tjera të shëndetshme që mund të na zgjojnë po aq shumë si kafja. Ja disa prej tyr...

Ushqime me veti si ilaç

  Ushqimi është ilaçi numër një i natyrës. Perime, fruta, karbohidrate dhe proteina të caktuara ofrojnë përfitime të veçanta shëndetësore, pa dhënë disa nga efektet anësore të pakëndshme që japi...

Ushqimet që vrasin inteligjencën tuaj

  Universiteti i Montrealit  në studimin e fundit që ka zhvillur ka zbuluar se ushqimi me yndyrë, mund të ndryshojë kimikatet në tru. Përveç kësaj, ushqimet që kanë shumë yndyrë mund të shkaktoj...

5 ushqimet që përmirësojnë kujtesën

Sipas dietologes Joy Bauer janë disa ushqime të cilat i ka veçuar si pesë ilaçet natyrore që përmirësojnë kujtesën dhe parandalojnë fryrjen. Këto janë : boronica, jogurti, xhenxhefili, spinaqi dhe pj...