Sot rradhën e ka musakaja…

▪ një kokë lulelakre, ▪ një filxhan oriz, ▪ 400 g mish të bluar, ▪ një qepë, ▪ vezë, ▪ ajkë, ▪ 1 dl vaj, ▪ 100 g kaçkavall, ▪ pak kripë, ▪ erëza, ▪ piper Ja si ta përgatisni: Lulelakrës së larë hiqja...

Si të përgatisni byrek role?

  Përbërësit:  1 pako me peta byreku 300 gr. djathë të bardhë 700 gr. hithra 2 lugë miell 1 vezë gjysëm gote qumësht 1 lugë të vogël kripë pak piper të zi pak majdanoz 3-4 lugë fara susami të zi dhe ...

Si ditë pushimi gatuani hasude me arra..

Përbërësit: 300 gr niseshte 300 gr sheqer 500 ml ujë 100 gr gjalpë Përgatitja: 1.Hedhim sheqerin në një tenxhere dhe e trazojmë atë derisa të karamelizohet. 2.Më pas e shuajmë shumë pak me ujë dhe i ...

Si të përgatisni “Bukën kurative”

Po ju njohim me recetën e “Bukës kurative”.Ajo  ndihmon në forcimin e imunitetit të fëmijëve, të moshuarve si dhe për ata që kanë kaluar një operacion. Gjithashtu shumë e shijshme dhe plo...

Skuqeni djathin me këto dy 2 përbërës shtesë

Skuqeni djathin me këto 2 përbërës dhe do të provoni thjesht një shije fantastike. Përgatitja e tij ju merr më pak kohë nga sa mund të mendoni.   Përbërësit: 120 gr djathë 50 gr miell ½ limon Vaj për...

Receta e ditës/ Akullore shtëpie me çokollatë

Përbërësit: 500 ml qumësht 150 gr sheqer 2 lugë gjelle sheqer pluhur 50 gr çokollatë të zezë 50 gr çokokrem 20 gr kakao pluhur 3 vezë pak aromë vanilje  Përgatitja: Si  fillim duhet të gjejmë një enë...

Recetë /Gjellë me kërpudha dhe lëng mishi

Përbërësit: 7 kërpudha te freskëta 1 lugë vaj ulliri 2 lugë gjalpë 2 lugë miell Një kub koncentratë viçi 1 filxhan qumësht kripë erëza piper për shije Përgatitja: Shpëlajini kërpudhat, pastaj thajini...

Çfarë ushqimi të konsumoni në punë ?

Të hash vaktin e plotë drekës teksa punon,  mund të jetë e vështirë për shkak të orarit, megjithatë nuk duhet lënë pas dore. Sallatrat janë gjithmonë të pranueshme, nuk kërkojnë kohë dhe as shumë shp...

Receta – Lëng kockash me perime

Përbërësit 1kg kocka vici ose pule 1 karrotë te madhe te qëruar dhe te prere 2 kërcej seleni te prere ne kubike 1 qepe mesatare te verdhe te prere ne copa te mëdha 2 gjethe te mëdha dafine 10 dege ma...