Kalendari historik: 21 korrik

21 Korriku është dita e 202-të – kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 163 ditë. Ngjarje     365 – Një cunam shkatërron qytetin e Aleksandrisë, Egjipt. Cunami u shkaktua nga tërm...

Parashikimi i motit, e premte 21 korrik 2017

Pjesa më e madhe e vendit karakterizohet nga kthjellime dhe vranësira të lehta, më të dukshme vranësirat do të jenë në zonat malore. Pjesa e dytë e ditës, do të vijojë me kthjellime në bregdet dhe zo...

Kalendari historik: 20 korrik

20 Korriku është dita e 201-të- kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 164 ditë. Ngjarje 1807 – Shpikësit Nicephore Niepce iu dha një patentë nga Napoleoni për  motorin e parë në botë me dj...

Parashikimi i motit, e enjte 20 korrik 2017

Vijon dominimi i motit të kthjellët në pjesën më të madhe të territorit, përjashtuar zonat malore veriore- verilindore ku do të këtë edhe vranësira kalimtare duke rrezikuar ekstremin verior nga shira...

Kalendari historik: 19 korrik

19 Korriku është dita e 200-të – kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 165 ditë. Ngjarje 360 pes –  Platoni shkruan dialogjet e tij me Timaeun dhe Kritian duke treguar mbi qytetërimin e lu...

Kalendari historik: 18 korrik

18 Korriku është dita e 199 – kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 166 ditë. Ngjarje   1768 – Gazeta Boston boton vargjet “Liberty Song” kënga e parë patriotike e Amerikës. “Në Liri ...

Parashikimi i motit, e martë 18 korrik 2017

Territori shqiptar paraqitet me kthjellime dhe vranësira të lehta në ultësirën perëndimore ndërsa kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme do të ketë në zonat Jugore dhe Lindore. Orët e pasdites,...