Kalendari historik: 11 mars

11 Marsi është dita e 70-të e këtij viti, deri në fund të tij janë edhe 295 ditë. 537 – Ostrogotët rrethojnë Romën (rrethimi i parë që zgjati një vit). Forcat që mbronin qytetin komandoheshin nga gje...

Kalendari historik: 8 mars

8 Marsi është dita e 67 e këtij viti, deri në fund të tij janë edhe 298 ditë. Ngjarje 1618 – Johannes Kepler shpalli ligjin e tretë të lëvizjes së planeteve. 1787 – Në Varshavë lindi Karl Ferdinand v...

Gëzuar 7-Marsin të dashur mësues!

“Teknologjia eshte vetem mjet. Per te bere qe femijet te punojne sebashku dhe te motivohen, mesuesi eshte me i rendesishmi”. – Bill Gates “Eshte arti suprem i mesuesit, te ngjalle kenaqesi ne shprehj...

Kalendari historik, 7 mars

7 Marsi është dita e 66 e këtij viti, deri në fund të tij janë edhe 299 ditë. 322 pes – Vdiq Aristoteli, filozof  – lindur (384 pes) në Stagira pranë kufirit me Maqedoninë; i ati ishte mjek i familje...

Kalendari historik, 6 mars

6 Marsi është dita e 65-të e këtij viti, deri në fund të tij janë edhe 300 ditë. 1079 – Omar Ibn Ibrahim al – Chajjam përfundon kalendarin Jalali (matje e kohës me anë të lëvizjes së yjeve). Por Khaj...

Parashikimi i motit, e mërkurë 6 mars 2019

Alternime kthjellimesh dhe vranësira të lehta do të dominojnë orët e para të ditës. Pasditja dhe nata mbeten me kthjellime në zonën e ulët por vranësira të shpeshta në zonat malore. Sipas MeteoAlb, t...

Kalendari historik: 4 mars

4 Marsi është dita e 64-t e këtij viti, deri në fund të tij janë edhe 302 ditë.   Ngjarje   852 – Duka kroat Trpimir nenshkruan një ligj – ky është dokumenti i parë ku emri “kroat” gjendet ...

Fuqia e vërtetë e dijes dhe edukimit

Islami i kushton vëmendje të veçantë dijes, aq shumë saqë Islami konsiderohet si një fe (mënyrë jete) e të mësuarit dhe njohurisë. Ajo pohon se njeriu është krijuar për të njohur dhe për të përmbushu...

Kalendari historik, 1 Mars

1 Marsi është dita e 60-të e këtij viti, deri në fund të tij janë edhe 305 ditë. Ngjarje 40 – Lindi Martialis ose Marcus Valerius Martialis – poet romak nga Hispania (Gadishulli Iberik) – i njohur pë...

Kalendari historik, 28 shkurt

28 Shkurti është dita e 59 e vitit, deri në fund të tij janë edhe 306 ditë. 1533 – Lindi Michel Eyquem de Montaner – Montaigne – (vd. 1592) shkrimtar më me ndikim i Rilindjes franceze. Ai njihet për ...