Kalendari historik: 22 Janar

22 Janari është dita e 22-të e vitit, deri në fund të tij janë edhe 343 ditë. Ngjarje 1816 – George Gordon Byron përfundon vëllimin poetik “Parisina” & “Siege of Corinth”. Kjo date përkon edhe me...

Parashikimi i motit, e martë 22 janar 2019

Kthjellime dhe vranësira të herë pas-herëshme dominojnë në të gjithë vendin. Më të dukshme do të jenë në ekstremin Verior dhe rajoni Perëndimor, ku do të gjenerojnë reshje shiu e dëbore. Ndërsa pasdi...

Kalendari historik, 21 janar

21 Janari është dita e 21-të e vitit, deri në fund të tij janë edhe 344 ditë.   1789 – Romani i parë amerikan, “The Power of Sympathy” publikohet në Boston, Masaçusets. Romani, botuar nga Isai T...

Parashikimi i motit, e hënë 21 janar 2019

Orët e para të ditës dominohen nga kthjellime dhe vranësira në të gjithë territorin, më të dukshme në zonat Jugore-Juglindore. Ku do të ketë dhe reshje të pakta shiu e dëbore. Pasditja dhe nata vijoj...

Kalendari historik: 18 Janar

  18 Janari është dita e 18 e vitit, deri në fund të tij janë edhe 357 ditë. Ngjarje 1689 – Lindi Charles-Louis de Secondat, Baron de La Brède et de Montesquieu, filozof francez (v. 1755 ), mendimtar...

Parashikimi i motit, e premte 18 janar 2019

Masat ajrore të paqëndrueshme kanë ndikuar në vendin tonë mot me kthjellime dhe vranësira. Do të gjenerohen reshje shiu e dëbore kryesisht në Jug dhe Juglindje. Pasditja dhe mbrëmja sjellin shtim të ...

Krijohet Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit

TIRANË, 16 janar /ATSH/ Krijohet Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit. Qeveria vendosi sot ngritjen e kësaj qendre me statusin e institucionit qendror në varësi të Ministrisë së Kulturës. Qëllimi i ...

ARRSH: Në veri qarkullimi me zinxhirë

Autoriteti Rrugor Shqiptar ka publikuar situatën në akset kryesore të vendit. ARRSH bën të ditur se në rajonin verior dhe atë qendror segmentet janë të kalueshme me zinxhirë, ndërsa në jug qarkullimi...