Shpallen fituesit e edicionit të 90-të i çmimeve Oscar, kryeson “The shape of water”

Eventi më i rëndësishëm i ndarjes së çmimeve kinematografike përfundoi mbrëmë në Los Angeles, edicionin e 90-të të tij. Listën e fituesve e kryeson filmi The shape of water, i cili mori më shumë trofe. Filmi, me regji të Guillermo del Toro, flet për një grua pastruese që bie në dashuri me një krijesë të çuditshme të lumit. “The shape of water” u nominua për 13 çmime dhe fitoi 4 prejt tyre.  Ja dhe lista e fituesve:

Filmi më i mirë: “The shape of water”

Aktori më i mirë në rol kryesor: Gary Oldman me fimin “Darkes Hour”

Aktorja më e mirë në rol kryesor: Frances Mc Dormand “Three billboards outside Ebbing, Misouri”

Regjisori më i mirë Guillermo del Toro “The shape of water”

Muzika origjinale-Kënga më e mirë: Remember me (Kristen Anderson dhe Robert Lopez) “Coco”

Kolona zanore më e mirë: Alexandre Desplat “The shape of water”

Aktori më i mirë në rol dytësor: Sam Rockwell “Three billboards outside Ebbing, Misouri”

Filmi më i mirë i huaj: A fantastic woman (Kili)

Filmi më i mirë i shkurtër (Live action): The silent child

Filmi më i mirë dokumentar: Icarus

Filmi më i mirë dokumentar i shkurtër: Heaven is a traffic jam on the 405

Filmi më i mirë i animuar: Coco

Filmi më i mirë i animuar me metrazh të shkurtër: Dear Basketball

Filmi me fektet vizuale më të mira: Blade runner 2049

Miksimi më i mirë i zërit: Dunkirk

Editimi më i mirë i zërit: Dunkirk

Editimi më i mirë filmik: Dunkirk

Çmimi kinematografik: Blade Runner 2049, Roger Deakins

Makiazhi dhe stili i flokëve më i mirë: Darkest Hour

Dizain produksioni: The shape of water

Kostumografia: Phantom Thread

Aktorja më e mirë në rol dytësor: Allison Janey, “I, Tonya”

Skenari më i përshtatur: James Ivory, “Call me by your name”

Skenari më i mirë origjinal: Jordan Peele

Eventi i ndarjes së çmimeve OSCAR është më prestigjozi në fushën e kinematografisë

 

Pin It