Ruaj traditën, festo shqip!

Ruaj traditën, festo shqip! Është kjo fushata e një grupi studentësh të cilët synojnë të ndërgjegjësojnë të rinjtë shqiptar në ruajtjen e folklorit tonë kombëtar. Ata besojnë se të rinjtë dhe jo vetë...

Super stadiumet e Botërorit 2022

Disa muaj pas përfundimit të botërorit Rusi 2018, gjithë sytë janë kthyer nga Katari, vendi që pritet të organizojë ngjarjen më të madhe sportive në vitin 2022. Ky vend i vogël do të jetë i pari nga ...

Të punosh për LinkedIn dhe Pluralsight

Puntata e parë për sezonin e ri në emisionin “Histori Suksesi” vjen nga fusha e programimit e për këtë arsye kishim të ftuar në studio z. Ervis Trupja, ku ndamë bashkë eksperiencat e tij në fushën e ...

Ronaldo, “mbreti” i ri në Serie A

Që nga transferimi i tij i bujshëm te Juventus, Cristiano Ronaldo nuk e ka gjetur ende golin. Edhe pse ka luajtur si titullar si ndaj Chievo Veronës në javën e parë hapëse të Serie A po ashtu edhe nd...

Cilët janë smartfonët me rrezatimin më të lartë?

Arsyet që ndikojnë në zgjedhjen e një smartfoni të ri janë të shumta, përmendim këtu hapësirën rom, shpejtësinë e procesorit, cilësinë e kamerës, madhësinë e ekranit në inch, memorien RAM, dizajnin e...

INSTAT: 900 mijë shqiptarë nuk dinë gjuhë të huaj

Në raportin e fundit të INSTAT të zhvilluar mbi gjuhët e huaja që posedojnë moshat mbi 25 vjeç për vitin 2017, në vendin tonë rezulton se rreth 900 mijë shiptarë nuk dinë asnjë gjuhë të huaj. Po asht...

Faqet e para të gazetave për ditën e sotme

Lexues të Spektrum.al, në fotogalerinë e bashkëngjitur do të gjeni pasqyrën e shtypit të shkruar për ditën e sotme. Gazetat do t’ju njohin shkurtimisht nëpërmjet titujve të tyre me zhvillimet kryesor...

Shqiptarët shmangin doktorin për të kursyer!

Në anketën e zhvilluar nga Komisioni Europian mbi cilësinë e jetës, rezulton se 41% e shqiptarëve të anketuar e kanë shtyrë vizitën ose nuk kanë shkuar fare te doktori për tu siguruar mbi shëndetin e...