Kalendari historik: 15 mars

15 Marsi është dita e 74-t e këtij viti, deri në fund të tij janë edhe 291 ditë.

Ngjarje

1493 – Kristofor Kolombi kthehet në Spanjë pas udhëtimit të tij të parë në Botën e Re.

 

1783 – Në një fjalim emocional në Newburgh , Nju Jork , George Washington u kërkoi ushtarëve të tij për të mos mbështetur komplotin Newburg për një kryengritje në Ushtrinë Kontinentale, kur Lufta Revolucionare Amerikane ishte në fund të saj. Nxitur ndoshta nga aktorët politikë në Kongresin e Konfederatës, një letër anonime qarkulloi në kampin e ushtrisë në Newburgh, New York, më 10 mars, 1783. Letra sugjeronte se ushtria, ushtarët e të cilës ishin pakënaqur për mos marrje pagash, dhe mungesa e fondeve për pensionet e premtuar, duhet të marri masa ndaj Kongresit për të zgjidhur çështjen.

1820 – Maine u pranua si shteti i 23-të i SHBA-së.

1875 –  Në Konicë, lindi Faik Konica; mësoi fillimisht në Konicë, pastaj në Shkodër, në Paris, Dizhon, Stamboll, Boston – Harvard,  “student i perjetshëm”, gazetar, opinionist, albanolog, botues, diplomat, “modeli i kritikës letrare, dhe nismëtar i prozës moderne shqipe”, atë kohë teper përpara  për mendimin shqiptar, prandaj zemërohej dhe pakursyer përdori satirën:

1892 – Shtetit i Nju Jorkut përdor për herë të parë kabinën e votimit automatik (makinë votimi).

1907 – Finlanda është vendi i parë europian që u jep grave të drejtën e votës

1909 -Italia propozon një konferencë evropiane mbi Ballkanin.

1928 – Benito Mussolini modifikon sistemin zgjedhor të Italisë  (heq të drejtën për të zgjedhur).

2008 – Një shpërthim i fuqishëm në Gërdec shkaktoi vdekjen e 26 personave si dhe plagosjen e qindra të tjerëve.

Lindje

1767 – Andrew Jackson, presidenti i 7-ë i SHBA-së (v. 1845).

1835 – Eduard Strauss, kompozitor dhe dirigjent austriak (v. 1915).

1875 – Faik Konica, publicist, figurë politike dhe shkrimtar shqiptar (v. 1942).

1887 – Mustafa Kruja, Kryeministër i Shqipërisë (1941 – 1943) dhe Senator i Mbretërisë Italiane (v. 1957)

1916 – Fadil Hoxha, politikan kosovar (v. 2001)

1975 – Will.i.am, këngëtar, anëtar i grupit The Black Eyed Peas

1975 – Eva Longoria, aktore dhe producente amerikane

 

Pin It