Kalendari historik: 19 Tetor

19 Tetori është dita e 292-të e kalendarit gregorian (dita e 293-të në vitin e brishtë) – kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 73 ditë.

Ngjarje

1812 – Napoleon Bonaparte kthehet në Moskë.
1983 – Kryeministri i Grenadës Maurice Bishop u rrëzua nga posti dhe u ekzekutua në grushtetin ushtarak nga Bernard Coard.
1987 – E Hëna e Zezë – Dow Jones Industrial Average bie 22%.
1991 – Në Italinë veriore dridhet toka më intenzitet 7.0 shkallë të Rihterit dhe len të vdekur 2000 njerëz.

2003 – Nënë Tereza është lumturuar nga Papa Gjon Pali II.
2005 – Fillon gjykimi i kryetarit të Irakut, Sadam Hussein nën akuzë: krim kundër njerëzimit.

Lindje

1841 – Nikola I Petrović Njegoš, mbret, ushtarak dhe shkrimtar malazez
1899 – Miguel Ángel Asturias, shkrimtar guetomalez, Nobelist

1920 – Mark Krasniqi, profesor, akademik, politikan dhe shkrimtar shqiptar

Vdekje

1999 – Ejup Statovci, profesor universiteti
2000 – Mahir Domi, gjuhëtar, akademik shqiptar
2003 – Alija Izetbegoviq, kryetari i parë boshnjak i B dhe H
2009 – Dhimitër Xhuvani, shkrimtar shqiptar.

Festa dhe përvjetore

Dita e Nënë Terezës

 

Pin It