Kalendari historik, 28 Gusht

28 Gushti është dita e 240-të e kalendarit gregorian (dita e 241-të në vitin e brishtë) – kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 126 ditë.

Ngjarje

 

1850 – Zhvillohet premiera e operës Lohengrin e kompozitorit Richard Wagner, në Weimar, Gjermani

1867 – Shtetet e Bashkuara okupojnë Ishullin Midway.

1879 – Mbreti Cetshwayo, mbreti i fundit i Zulusë kapet nga forcat britanike.

1898 – Caleb Bradham riemëron pijen e gazuar të tij në “Pepsi-Cola”.

1907 – U themelua UPS nga James E. Casey në Seattle, Washington.

 

1937 – Toyota Motors bëhet kompani e pavarur.

1991 – Bie Bashkimi Sovjetik – Mikhail Gorbachev jep dorëheqje nga posti i sekretarit të Partisë Komuniste Sovjetike.

1993 – 76 njerëz vdesin në aksident ajrorë në Taxhikistan.

1996 – Charles, princi i Walesit dhe Diana, princesha e Walesit, divorcohen.

 

Lindje

Johann Wolfgang von Goethe, poet, 1749 (v. 1832)

Shania Twain, këngëtare, 1965

Ali Podrimja, poet, 1942 (v. 2012)

Vdekje

1967 – Menaxheri i grupit “Beatles”, Brian Epsten, gjendet i vdekur në shtëpinë e tij në Londër

2010 – Sinan Hasani, komunist, diplomat dhe shkrimtar (l. 1922)

Pin It