Katër çajrat bimorë që pastrojnë mëlçinë dhe djegin yndyrën

Ka kaq alternativa, ekziston një zgjedhje e gjerë e pijeve të shëndetshme që, veçanërisht gjatë dimrit, janë një ilaç i vërtetë për ata që i pinë ato.

Kujtojmë se ndër organet më të nënshtruara ndaj stresit dhe jetës së tensionuar (gjithashtu për shkak të ushqyerjes jo të duhur) është mëlçia, e cila është e mundur të pastrohet me anë të këtyre çajrave.

Ju mund të zbuloni se ka ardhur koha për t’i kushtuar vëmendje mëlçisë në prani të disa paralajmërimeve të tilla si lodhja kronike, djersitja e tepërt, presioni i lartë i gjakut, djegia në stomak. Por edhe oreksi i dobët ose prania e gazrave dhe fryrja e stomakut.

Koha më e mirë për të pirë një çaj të ngrohtë është sigurisht mbrëmja, para se të shkoni në shtrat. Por cilat janë llojet e çajrave bimorë që janë të mira për mëlçinë dhe në të njëjtën kohë djegin dhjamin?

Së pari, kamomili. Shumë efekte të shëndetshme mund të ketë në këtë pije. Përmirëson gjumin, konsiderohet antioksidues dhe qetësues. Ndihmon sistemin nervor dhe ngërçin e muskujve.

E dyta është ajo me ujë të nxehtë dhe limon. Një ilaç i thjeshtë dhe efektiv. Optimal për pastrimin e mëlçisë dhe është gjithashtu i thjeshtë për t’u përgatitur.

Çaji i tretë bimor bëhet nga çaji i xhenxherit dhe limonit. Gjithashtu në këtë rast pija është antioksidues, por edhe i pasur me vitaminë C.

Çaji i katërt bimor është çaj nenexhiku. Përveç pastrimit të mëlçisë gjithashtu ndihmon tretjen, i shkëlqyeshëm për eliminimin e fryrjes së stomakut./b.l/noa.al/

Pin It