Pija ‘ilaç’ i ftohjes dhe gripit

633739__original

Ditët që po kalojmë janë ditë të ftohta dhe nuk mungojnë virozat e gripi. Zgjidhja e parë që na shkon në mendje janë medikamentet, por nëse kërkojmë pak më shumë do të gjejmë pije të cilat përgatiten lehtë dhe kështu luftohen edhe problemet.

Për ta përgatitur masën ju duhen janë dy kokrra portokalli të qëruara, një kërcell xhenxhefili, dy tufa majdanoz, një banane e qëruar, gjysmë qitroje, gjysmë speci, ujë sipas dëshirës dhe nëse doni mund të shtoni dhe disa gjethe spinaq.

Të gjithë këta përbërës futini në mikser deri sa të krijohet një masë homogjene.

Nëse e pini rregullisht këtë masë në periudhën që ndjeni debulesë dhe shenjat e para të sëmundjes, organizmi juaj do reagoj mjaft mirë.

Pin It