Uji i frigoriferit nuk duhet konsumuar, zbuloni arsyet

Pirja e ujit të  frigoriferit në verë mund t’ju ndihmojë të largoni  nxehtësinë, por a keni menduar ndonjëherë çfarë dëmesh mund t’i sjellë kjo gjë organizmit tuaj? Veç kënaqësisë që na jep një gotë uji e ftohtë, nuk ka asgjë të mirë për të na ofruar.

Më poshtë ju japim 4 arsyet përse nuk duhet të pini ujë nga frigoriferi.

1.Shkakton probleme për aparatin tretës

Pirja e ujit të ftohtë pengon procesin tretës pasi shkakton ngushtim të enëve të gjakut.

  1. Uji i ftohtë dobëson sistemin imunitar

Të pish ujë të ftohtë menjeherë pas një vakti dobëson funksionet e metabolizmit dhe e bën atë më të ngadaltë. Ndonëse këto efekte janë minimale, kjo gjë varet nga organzimi i gjithësecilit prej nesh.

3.Uji i frigoriferit përkeqëson disa probleme shëndetësore

Sipas “European Society of Pediatric Allergy and Immunology”, uji i ftohtë përkeqëson gjendjen e astmës dhe migrenës. Uji i ftohtë u shkakton dhimbje koke shumë njerëzve, ndaj nëse ndieni se koka ju dhemb menjëherë pas pirjes së ujit e keni nga kjo.

  1. Shkakton dhimbje fyti

Uji i ngrohtë ndihmon në krijimin e një mukoze mbrojtëse në rrugët respiratore ndërkohë që uji i ftohtë bën të kundërtën duke rritur rrezikun të prekeni nga bakteret viruset apo agjentët e jashtëm.

Pin It