Ushqimet që ju duhen për një ditë të ngarkuar pune

 

ushqimet-800x400

Ushqimi është një faktor tepër i rëndësishëm që na ndihmon të qëndrojmë në humor dhe me fuqi edhe gjatë ditëve të ngarkuara.

Gjëja e parë që duhet të bëni sapo zgjoheni është, hidratimi. Duke qenë se 75 % e trupit tonë është i përbërë nga uji, ju duhet ta furnizoni organizmin me lëngje.

Rekomandohen 15 gota uji që sapo hapni sytë.Më pas konsumoni ushqime me proteina. Do ju bëjnë të merrni fuqi dhe do t’iu ndihmojnë për një memorie të mirë. Sugjerohet veza.

Mos ndani supën dhe sallatën nga tavolina juaj gjatë orarit të drekës. Dhe është mirë të keni gjithmonë me vete fruta të thata, si bajame, arra, etj.

Për darkë sugjerohet salmon. Ka përmbajtje të lartë të omega – 3s, që studimet e shumta kanë zbuluar se ndihmon në largimin e stresit.

Pin It