Parashikimi i motit, 4 janar 2017

15-05-1024x658

Pjesa e pare e ditës në Shqipëri, sipas Shërbimit Metereologjik, MeteoAlb, do te jete ne ndikimin e motit te kthjellet ne te gjithë territorin e vendit.

Parashikohet qe gjate pasdites te shfaqen kalime vranësirash te lehta neper territor ku me te dukshme vranësirat do te paraqiten ne zonat verilindore dhe juglindore te vendit.

Temperaturat e ajrit do te pësojnë rritje me 2 gradë C në të dy vlerat ekstremale te ditës.

Era do te  fryjë mesatare si ne toke dhe ne det me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi verior dhe verilindor, kjo do te beje qe edhe deti te jete i trazuar.

Në Europë, Europa, prezenca e nje qendre te fuqishme ciklonare ne veriperendim te Europes do te beje qe ishujt Britanikë te dominohen nga vranesira dhe shira intensive.

Po ashtu me reshje debore do te paraqitet motit per Europen Lindore si edhe brigjet e detit te zi.

Ndersa pjesa me e madhe e kontionenti te Europes do te vijoje ne ndikimin e motit te kthjellet dhe te ftohte, si pasojë e masave ajrore te ftohta dhe te thata me origjine lindore.

Pin It