‘Eurovision 2018’, shorti zbulon kur do këndojë Shqipëria

Është hedhur shorti për natën e parë dhe të dytë për shtetet pjesëmarrëse në festivalin ‘Eurovision’ që këtë vit do të mbahet në Lisbonë të Portugalisë në datat 8, 10 dhe 12 maj. Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Eugent Bushpepa me këngën “Mall”, do të performojë në natën e parë gjysmëfinale, 8 maj 2018.

Është hera e parë që Portugalia e pret këtë festival . E drejta për të organizuar festivalin  e këngës Eurovizion për  2018 erdhi pasi Salvador Sobral fitoi edicionin në vitin 2017 në Kiev me këngën e tij Amar Pelos Dois.

Në natën e parë gjysmëfinale garojnë shtetet:

Shqipëria

Azerbajxhani

Bjellorusia

Belgjika

Bullgaria

Republika Çeke

Estonia

Islanda

Izraeli

Lituania

Armenia

Austria

Kroacia

Qipro

Finlanda

Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë

Greqia

Irlanda

Zvicra

 

Në natën e dytë gjysmëfinale garojnë shtetet:

Australia

Danimarka

Norvegjia

Moldavia

Rumania

Rusia

San Marino

Serbia

Holanda

Hungaria

Gjeorgjia

Malta

Mali i Zi

Letonia

Polonia

Sllovenia

Suedia

Ukraina.

Pin It