Ozil më i miri në historinë e Arsenalit

mesut-ozil

ozil oziliMesut Ozil këtë sezon po tregon një performancë të jashtëzakonshme. Deri më tani ai ka dhuruar 16 asistime dhe ka shënuar edhe gola.

Ai është kthyer në lojtarin i cili ka kontributin më të madh në historinë e Arsenalit përsa i përket golave dhe asistimeve.

Ozil me këtë performancë ka lënë pas edhe lojtarë mjaft me emër të Arsenalit si, Robin Van Persi apo Thierry Henry.

Ai ka kontribuar 4.9% më shumë se, Robin van Persie, i cili ka shënuar ose dhe asistuar 39 nga 74 (52.7%) gola në sezonin 2011/12.

Ozil ka siguruar një përqindje më të lartë të golave edhe se​​ Thierry Henry në 2002/03 (51.8%), kur francezi shënoi dhe asistoi 44 gola.

Ndërsa përqindja e golave dhe asisimeve të Ozil në raport me golat e gjithë skuadrës është 57.6%

 

Pin It