Çaji, pija që shumë e konsumojmë por pak e njohim

Çaji është një nga pijet që përdorim më së shumti. Ai prodhohet nga bimë të veçanta dhe pasi gjethet e tyre zihen, çlirohen substanca të mrekullueshme që janë të dobishme edhe për organizmin tone. Po...

Antibiotikët bio që nuk skadojnë

Le të mos jetë zgjidhja e parë marrja e antibiotikëvenë farmaci, provoni tia dilni mbanë natyralisht. Çaji mbetet ilaçi kryesor për të gjithë, por cili çaj funksionon më mirë?  Çaji i Malit Të gjithë...

Para se të fle do të…

Para se të fle do të .. lexoj libër pi një çaj telefonoj prindërit lutem dhe gjumë të ëmbël :)..

Luftoni gripin dhe forconi imunitetin me hudhër!

  Hudhra është përdorur që në lashtësi për trajtimin e infeksioneve të frymëmarrjes të shkaktuara nga bakteriet dhe viruset. Nga analizat në  laborator është vënë se hudhrat janë me të vërtetë a...

Vlerat e Çajit të Rigonit

Me fillimin e sezonit dimëror dhe uljes së temperaturave, kanë filluar të shfaqen virozat dhe gjendjet gripale. Ilaçi më praktik në këto raste si dhe pija më e këshillueshme mbetet çaji i ngrohtë. Ke...

Si ta largoni fryrjen e barkut pas iftarit?

Gjatë agjërimit, aktiviteti fizik, kushtet klimatike si dhe intervali kohor prej 17 orësh natyrshëm ndikojnë tek organizmi jonë. Kjo e bën të vështirë kontrollimin e sasisë së ushqimit të konsumuar g...

Studim: Pirja e çajit parandalon demencën

Një studim i ri thotë se konsumimi i një filxhani çaj çdo ditë mund të ulë rrezikun e zhvillimit të demencës.Kjo pije zvogëlon gjasat e prekjes nga kjo sëmundje mendore me 50%, kanë zbuluar shkencëta...

Hithra, mbretëresha e mjekësisë popullore

Hithra në mjekësinë popullore njihet si mbretëresha e bimëve popullore që pastron gjakun. Një gotë çaj në ditë lëng hithre shërben si ilaç për veshkat, reumatizmin dhe artritin. Përdorimi i kësaj bim...