Disa këshilla si ta përballoni vapën e gushtit

Vapa është një nga gjërat e pashmangshme të stinës së verës. Ilaçi më i mirë kundër nxehtësisë së vapës, të paktën në ambient të mbyllura është ajri i kondicionuar. Por jo të gjithë e kanë. Ja disa k...

Pasojat e ngrohjes globale, temperatura tejet të larta

Vera e temperaturave ekstreme vazhdon me valë të nxehti rekord, këtë muaj, në të katër kontinentet e hemisferës veriore jo tropikale. Të hënën, Japonia, regjistroi një temperaturë që asnjëherë më par...

Kali i të ftohtit siberian plot bereqet

Në zonat e thella të Siberisë, njerëzit Jakut arrijnë të jetojnë falë kuajve të tyre që i rezistojnë të ftohtit të madh. Rraca e rrallë, që njihet thjesht me emrin kali jakut, mban me mish njerëzit, ...

Oymyakon, atje ku vërtetë bën shumë po shumë ftohtë!

Një fshat i vogël në Siberi, i quajtur Oymyakon është vendi më i ftohtë i banuar në Tokë. Temperatura rekord e regjistruar në këtë vend është -67 gradë celsius. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se, “te...

Keni lodhje në verë, si ta shmangni?

Ndryshimet në temperaturë dhe dehidratimi janë faktorët kryesorë se përse ndjeheni të lodhur gjatë stinës së verës. Luhatjet e temperaturës, e veçanërisht ato të papriturat dhe ndryshimet ekstreme si...

Parashikimi i motit – 1 maj 2017

Kushtet e qëndrueshme atmosferike do të na shoqërojnë gjatë orëve të paradites duke bërë që kthjellimet të jenë dominuese, por herë pas here do të ketë edhe vranësira të lehta e kalimtare. Pjesa e dy...

Viti 2016 më i nxehti në Tokë që nga viti 1880

Të dhënat e mbledhura thonë se viti 2016 është më i nxehti në Tokë që nga 1880.  Kjo është certifikuar nga NASA dhe Nooa, Agjencia Federale Amerikane për metereologjinë. Në 2016-tën temperaturat glob...

Si ta mbroni lëkurën gjatë dimrit?

Dimri është një nga stinët më të rrezikshme për lëkurën, kjo për shkak të ndryshimit të vazhdueshëm të temperaturave. 1.Sapuni i butë  Me rënien e temperaturave, lëkura juaj bëhet gjithnjë e më e tha...