Kopenhagi, qyteti ku jeta vlerësohet!

Kopenhageni renditet si një nga qytetet më të shëndetshme dhe më të lumtura në botë.  Mbipesha dhe depresioni po rriten në mbarë globin, por jo në kryeqytetin e Danimarkës.Kadisa arsye përse ai është...

Shi në tokën e thatë, Cape Town

Cape Town në Afrikën e Jugut ka përjetuar thatësirat më të mëdha që janë parë ndonjëherë. Megjithatë, banorët e këtij qyteti arritën të ndjejnë gëzimin e shiut, edhe pse ranë vetëm  8 milimetra. Gëzi...

Itali, gjendet biberoni 2.300-vjeçar

  Edhe në Antikitet, foshnjet përdornin biberon. Në Agrigento, Itali, arkeologët gjetën një të tillë. Është një kavanoz i vogël që lejon lëngun të dalë pika-pika duke u lejuar fëmijëve të pinin ...

Lavatriçja ju lan rrobat, po ju e lani ndonjëherë?

Lavatriçja na lan rrobat, por në të njëjtën kohë ajo ka nevojë që herë pas here të pastrohet e të mirëmbahet. Pas larjes së rrobave ajo ka aromë të pakëndshme, si dhe ndodh që brenda gomës së makinës...

5 këshilla që ju mbrojnë privatësinë në telefon

Qëndrimi i gjatë në internet ka bërë që privatësia të jetë e rrezikuar. Më poshtë do të lexoni disa këshilla sesi të mbroni telefonin dhe veten tuaj nga sulmet e ndryshme. Së pari, mos përdor llogari...

Roboti Yape, postieri i bindur në Cremona të Italisë

Roboti më i ri në Cremona të Italisë është Yape dhe ai luan rolin e një postieri të bindur, duke transportuar pako të vogla nga një vend në tjetrin brenda qytetit. Dërguesi shtyp adresën e tij dhe të...