Astronomi/ Jupiteri tani ka 69 hëna

Sistemi jonë hapësinor gjithnjë ka surprizuar dhe ka patur risi. Teleskopët tashmë bëhen gjithnjë e më të ndjeshëm, dhe astronomët kanë mundur të identifikojnë dy hëna të reja që orbitojnë Jupterin. ...

Samsung, Note 8 do të dalë në gusht

Samsung dëshiron t’i vjedhë skenën Apple dhe për këtë po programon daljen e Galaxy Note 8 në gusht, pasaërdhësi i të pafatit Note 7 i tërhequr nga tregu për shkak të baterisë ‘shpërthyese’. Një datë ...

Risi: Facebook krijon hartën e katastrofave

  Facebook nuk ndalet me risitë që sjellë, së fundmi po fuqizon mjetet e saj të ndihmës në raste fatkeqësish natyrore duke krijuar hartën e katastrofave. Kjo hartë përdoret nga organizatat që duhet t...

Receta e ditës/ Kadaif i mbushur

Përbërësit: 200 gr kadaif 1 gotë arra 3-4 lugë gjelle gjalpë 2 lugë gjelle sheqer pluhur Për ta zbutur: 1 litër qumësht 2 lugë gjelle nisheste 2 lugë gjelle miell 4-5 lugë gjelle sheqer 1 të bardhë v...

Receta e ditës/ Kofshë pule me patate

Përbërësit:   1 kg kofshë pule Për salcën: 1 lugë gjelle salcë  speci 2 lugë gjelle vaj 2 lugë ujë 1 hudhër kripë dhe piper i zi spec i kuq 5 kokrra patate Përgatitja: Përbërësit e salcës i përz...