Tasmani, deti që ndriçohet nga algat

Këto foto janë realizuar në Tasmani të Australisë.  Uji kthehet në ngjyrë blu sapo shkelet  dhe arsyeja pse ndodh kjo ka një shpjegim. Ngjyra e shndritshme shpërthen sa herë deti ka valë dhe kjo ndod...

Kalendari historik: 18 prill

1590 – Ahmet i parë –  sulltani i 14-të i perandorisë osmane – jep urdhër për ndërtimin e një xhamije në Stamboll. Xhamia Ahmet është një xhami historike dhe njihet gjerësisht si Xhamia Blu për pllak...

Parashikimi i motit, e martë 18 prill 2017

Zonat e ulëta dhe ato bregdetare do të karakterizohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash të dendura, por me vranësira dhe shira të dobët e lokale paraqitet motit për zonat malore lindore. Pje...

Një planet si toka, 39 vite dritë larg nesh

Për herë të parë shkencëtarët kanë zbuluar atmosferë në një planet jashtë sistemit tonë diellor i cili diellor është një afërsi të madhësisë së Tokës. Sipas një studimi të ri planeti Gliese 1132 ndod...