Lodhja pranverore mund të shmanget

Të gjithë ankohemi në këtë kohë për gjendjen e dembelisë e të një lodhjeje të pashpjegueshme. Ndryshimet e menjëhershme të temperaturës, rritja e papritur e temperaturës, sasia më e madhe e dritës të...

8 këshilla të vlefshme për nënat e reja

Nëse sapo jeni bekuar me një fëmijë dhe jeni mama pa eksperiencë, me shumë mundësi ndiheni tmerrësisht e lodhur nga e gjithë kjo dhe kërkoni një zgjidhje. Më poshtë do t’ju listojmë disa këshil...

Keni lodhje në verë, si ta shmangni?

Ndryshimet në temperaturë dhe dehidratimi janë faktorët kryesorë se përse ndjeheni të lodhur gjatë stinës së verës. Luhatjet e temperaturës, e veçanërisht ato të papriturat dhe ndryshimet ekstreme si...

Shenjat që ju lajmërojnë se keni nevojë të pushoni

Pas një viti të lodhshëm me angazhime njeriu ka nevojë që të pushojë. Puna është një lloj stresi që ne pa vetëdije e luftojmë gjatë gjithë kohës. Ka disa shenja fizike që ju tregojnë që duhet të push...

Zbuloni shkaktarët e lodhjes gjatë ditës

Kur ndjejmë lodhje mendojmë se mungesa e gjumit është e vetmja arsye. Por në fakt janë disa arsye të tjera, të cilat na shkaktojnë lodhje. Ja disa nga arsyet : Mosngrënia mëngjesit Ushqimi që ne hamë...

Mungesa e gjumit ju dëmton inteligjencën

  Kini kujdes me gjumin tuaj, mundesa e tij mund tju bëjë të dëmtoni inteligjencën tuaj. Humbja e një ore gjumë ia kthen trurin e një nxënësi të klasës së gjashtë në atë te një nxënësi të klasës...

Ja pse ndiheni të lodhur

      1.Shmangia e ushtrimeve fizike kur jeni të lodhur Paradoksalisht, përftohet efekti i kundërt: këtë e bën të ditur një studim i Universitetit të Xhorxhias, i cili ka evidentuar se si një aktivit...

4 këshilla nëse ndiheni të lodhur

Oraret e gjata të punës, i ftohti i stinës si dhe shumë angazhime të tjera ju bëjnë të ndiheni të lodhur.  Ju sjellim 4 këshilla sesi të ndiheni  më energjik. Konsumoni një drekë të lehtë Hani diçka ...