Askush si CR7, 50 gola në 3 kampionate të ndryshme

  Me 2-golëshin e shënuar mbrëmjen e djeshme ndaj Lazios, Cristiano Ronaldo është bërë kështu futbollisti i vetëm në histori të futbollit i cili shënon 50 gola në 3 kampionate të ndryshme, përka...

Oymyakon, atje ku vërtetë bën shumë po shumë ftohtë!

Një fshat i vogël në Siberi, i quajtur Oymyakon është vendi më i ftohtë i banuar në Tokë. Temperatura rekord e regjistruar në këtë vend është -67 gradë celsius. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se, “te...

Real Madridi thyen rekordin 73 vjeçar të Barcelonës

Madrilenët kanë thyer rekordin e Barcelonës që e mban prej periudhës së viteve 1942-1944, kur arriti të shënonte në 44 ndeshje radhazi. Me golat e shënuar mbrëmë kundër Las Palmasit, madrilenët janë ...

Buffon sonte me rekord të ri

Gianluigi Buffon nëse do të luajë sonte në mbrëmje ndaj Gjermanisë, gjë që është thuajse e sigurt do të barazojë rekordin e futbollistëve europian me më shumë ndeshje me kombëtaret. Në vendin e parë ...

Kalendari historik, 18 tetor

1912 – Filloi Lufta e Parë Ballkanike. 1968 – Bob Beamon vendosi rekordin botëror në kërcim për së gjati, prej 8.90 metrash në Lojërat Olimpike Verore. Ky u bë rekordi me jetëgjatësinë më të madhe në...

Debati presidencial në SHBA, rekord i ri shikuesish

Debati presidencial mes Hillary Clinton dhe Donald Trump ka shënuar një rekord të ri shikuesish. Rreth 84 milionë njerëz në televizonet amerikane, kanë ndjekur debatin presidencial duke thyer rekordi...

Janar-maj 2016, numër rekord emigrantësh në Shqipëri

Gjatë pesë muajve të parë të vitit 2016 në territorin shqiptar kanë hyrë 303 emigrantë. Kjo shifër përbën një rekord për vendin tonë, pasi është më e lartë se numri total i emigrantëve të ardhur në v...