Ushqimet me pak kalori e shumë vitamina

Këto janë superushqimet e shëndetshme, që kanë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm. Veçanërisht përpara stinës së dimrit, ku teksa temperaturat ulen dhe dita shkurtohet, shtohet edhe oreksi ynë...

Gjethet e rrushit, ilaç i fuqishëm natyral

Gjethet e rrushit janë ndër ilaçet më të fuqishme natyrale.Në këto gjethe ka mjaft vitamina C, E, A, K dhe B6, si edhe niacinë, hekur, fibra, riboflavinë, folate, kalcium, magnez, bakër dhe mangan. N...

5 vitaminat bazë për një lëkurë të shëndetshme

Ne jemi çfarë hamë!Kjo shprehje është mëse e vërtetë, e kjo gjë reflektohet edhe në fytyrën tonë. Ushqimi që hani nuk duhet të jetë vetëm burim energjie, por duhet të sigurojë të gjitha vlerat ushqye...

A kanë fëmijët nevojë për vitamina?

Të ushqyerit shëndetshëm është domosdoshmëri për një organizëm të shëndetshëm dhe një sistem imunitar të fortë. Këto dhe arsye të tjera si këto bëjnë që kujdesi për shëndetin dhe të ushqyerit shëndet...

Sa duhet të qëndrojnë vezët e ziera në frigorifer?

Vezët janë shumë të shijshme dhe të rëndësishme për shëndetin pasi përmbajnë proteina dhe një numër të madh vitaminash e mineralesh. Vezët mund të gatuhen në shumë mënyra,nga të cilat varet edhe tret...

Vlerat ushqimore të mollëve të egra

Flasim shpeshherë për mollët, po përveç atyre të buta ekzistojnë edhe  të egrat. Këto mollë kanë një shije të thartë, të fortë, por edhe të ëmbël. Pemët e mollëve të egra i gjejmë të përdoren si pemë...

Përfitime shëndetësore të supës

Supa është një nga elementët më të rëndësishëm të vaktit të ditës. Eshtë e mira të konsumohet në çdo stinë sidomos në dimër. Më poshtë do të lexoni për vlerat që ka supa. 1.Supa largon urinë, por në ...

Dobitë shëndetësore të kërpudhave

Kërpudhat janë ndër ushqimet më të shëndetshme për njeriun pasi kanë vlera ushqyese. Ato përmbajnë proteina dhe disa vitamina shumë të rëndësishme për organizmin si vitaminën B dhe C si dhe mineralet...