Pse duhet konsumuar kanella ?

Vetëm një gjysmë luge kanellë në ditë mund ta zvogëlojë ndjeshëm nivelin e sheqerit në gjak, pastaj të triglicerideve dhe kolesterolit, te të sëmurët nga diabeti II. Kanella është një produkt i cili ...

Çaji i mentes ,ilaçi i dhimbjes së kokës

Çaji i mentës është një nga ilaçet më të mira natyrale kundër dhimbjes së kokës dhe një ndër armiqtë më të mëdhenj të shtresave dhjamore. Mentja është ushqim ideal për personat me pengesa të tretjes,...

Kura natyrore kundër viruseve në dimër

Propolis ka aftësinë për të qenë një dizifektues shumë i mirë dhe për trupin e njeriut, në veçanti për rrugët respiratore. Eshtë e prodhuar nga bletët për të mbrojtur kosheren. Duke u marrë në doza t...

Fruti që pastron enët tuaja të gjakut

  Kuzhina është shpëtimi jo vetëm i stomakut tuaj, por në të ardhmen edhe të  sëmundjeve kardiovaskulare . Një studim i ri i botuar në revistën “Atherosclerosis” konfirmon se ekstraktet e shegës...

Një e qeshur…

E qeshura eliminon stresin. Një njeri i stresuar apo i lodhur dallohet nga fytyra. Kur jeni të stresuar provoni të qeshni dhe stresi do të zhduket. E qeshura bën që trupi të çlirojë endorfinat, ilaç ...

Ecja shëron

Shumica e njerëzve shpenzojnë çdo ditë shumë kohë ulur. Kjo përbën faktor rreziku për sëmundje të ndryshme, nga kanceri deri tek problemet me qarkullimin e gjakut. Por kura është e lehtë: qëndrimi në...

Si të mposhtim lodhjen

Së pari sigurohuni mjaftueshëm. Gjithashtu sigurohuni se jeni ushqyer mjaftueshëm dhe keni marrë vlerat e duhura ushqimore. Në përgjithësi për gratë nevojiten të patën 1200 kalori në ditë, ndërsa për...

Ushtrime të shëndetshme

Ushtrimet fizike të matura janë një mjet efikas për ruajtjen e shëndetit të mirë. Ato nxehin organet, ndihmojnë në shpërbërjen e produkteve jo të dobishme dhe e bëjnë trupin të lehtë dhe aktiv. Këto ...