Studim: Një vezë në ditë ndikon në zgjatjen e trupit

Studiuesit thonë se tek foshnjat dhe fëmijët të cilët kanë probleme me zhvillimin, një vezë në ditë mund të ndikojë pozitivisht në zhvillimin dhe zgjatjen e trupit. 60 fëmijëve të moshës 6-9 mujash n...

Trupi i njeriut një mekanizëm perfekt që pak e njohim

Shumë funksione të trupit tonë nuk i dimë. Trupi i njeriut është ndër mekanizmat më të komplikuara. Më poshtë do të lexoni disa fakte interesante rreth trupit të njeriut. 1.Gjurmët e gjuhës janë abso...

Ky është mëngjesi që ju zgjat jetën

 Nga: Blerina Bombaj, dietologe Të konsumosh mëngjes do të thotë të ulësh rrezikun e shfaqjes së disa sëmundjeve, duke filluar nga diabeti i tipit 2 deri tek sëmundjet kardiake. Duke pasur nivele më ...

Çaji, pija që shumë e konsumojmë por pak e njohim

Çaji është një nga pijet që përdorim më së shumti. Ai prodhohet nga bimë të veçanta dhe pasi gjethet e tyre zihen, çlirohen substanca të mrekullueshme që janë të dobishme edhe për organizmin tone. Po...

Boronica, miku më i mirë i trurit

Sipas një studimi të ri nga Universiteti i Exeter në Mbretërinë e Bashkuar, pirja e një sasie prej 30 ml lëng të shtrydhur të boronicës për çdo ditë, mund të përmirësojë funksionin e trurit te njerëz...

Lëvozhga e vezës, qetësues për disa dhimbje

Flasim shpesh për vlerat e vezës, ndërsa kur vjen puna te lëvozhga dihet që ajo përfundon në kosh.  Në vend që t’i flakni, kini parasysh që edhe lëvozhgët mund të shërbejnë për diçka, mund t’i konsum...

10 sëmundjet që “shëron” buzëqeshja

Thonë që buzëqeshja të zgjat jetën. Të qeshurit është i domosdoshëm për çdo njeri, pasi ndikon direkt në humorin e tij. Më poshtë do të lexoni disa nga 10 sëmundjet që i ‘shëron’ buzëqeshja 1. Buzëqe...

Pse i themi “shëndet” dikujt që teshtin?

Në Shqipëri eshtë një zakon i bukur që sa herë që teshtijmë, dikush të na thotë menjëherë “shëndet”. Edhe në Britaninë e Madhe kur dikush teshtin, i thuhet “bless you”, që do të thotë “bekime”. E ken...

Sasia e ujit që duhet të marrim sipas peshës

Uji është një prej elementëve kryesorë të trupit të njeriut. Ai parandalon shqetësime të ndryshme të organizmit si dhe ndihmon në eleminimin e toksinave, transporton lëndët ushqyese dhe oksigjenin në...