Ushqimet me përmbajtje të lartë uji, mos iu ndani gjatë verës

Vera ka ardhur, vapa gjithashtu, ndaj është e rëndësishme të qëndroni të hidratuar. Përveç ujit dhe pijeve të tjera të shëndetshme, mund të hani ushqime, të tilla si trangujt apo luleshtrydhet, të cilat mund të kontribuojnë në futjen në trup të lëngjeve, duke ndihmuar në parandalimin e dhimbjeve të kokës dhe ngadalësimit të shkaktuar nga dehidrimi.

Hulumtimet tregojnë se ngrënia e ushqimeve të mbushura me ujë ndihmon në konsumimin  e më pak kalorive.

Këto janë 5 ushqime, të cilat në përbërje kanë sasi të madhe të ujit, dhe rrjedhimisht do ta parandalojnë hidratimin:

-Trangujt

Me mbi 90 për qind përmbajtje ujë, një filxhan me kastravec është pothuajse sa një gotë ujë. Kastravecët gjithashtu ofrojnë fibra dhe vitamina C (rreth 6 për qind e vlerës së përditshme për gotë). Gjatë kësaj stine të nxehtë, përpiquni të konsumoni sa më shumë kastravecë.

-Sallata jeshile

Një pjesë e arsyes se përse dy gota sallatë të gjelbër kanë më pak se 15 kalori është se këto zarzavate janë më shumë se 90 për qind  ujë. Ato janë gjithashtu të mbushura me vlera ushqyese, të tilla si folati, vitamina C, fibra dhe antioksidanti beta-karoten, e cila ndihmon të mbani sytë dhe lëkurën tuaj të shëndetshëm. Plus, të kesh një sallatë për drekë ose darkë është një mënyrë e shkëlqyeshme për tu ushqyer.

-Luleshtrydhet

Luleshtrydhet ofrojnë më shumë vitaminë C nga të gjitha manat dhe gjithashtu sigurojnë folatë, vitaminë B që është thelbësore për rritjen e shëndetshme të qelizave të reja. Dhe, meqenëse janë 91 për qind e ujit, ata do të kontribuojnë ndjeshëm ndaj konsumit tuaj të përgjithshëm të lëngjeve.

-Kosi

Në varësi të llojit tuaj të preferuar, kos i rregullt i thjeshtë është 85-88% ujë (çuditërisht, ka më shumë ujë në kos me yndyrë të plotë). Ju gjithashtu do të merrni kalcium, disa vitamina B (dmth. B12 dhe riboflavin) dhe, për të qenë të sigurt që po merrni disa probiotikë të mirë për ju.

-Shalqiri

92 përqind e përbërjes është ujë.  Shalqiri është një burim i mirë i vitaminës C, gjithashtu ka lycopene, një antioksidant që mund të ndihmojë në mbrojtjen nga sëmundjet e zemrës dhe disa lloje të kancerit .

Pin It