Ju dhembin grykët? Gjyshet kanë disa receta për ju

Nëse ju ka rritur gjyshja, me siguri duhet t’ju kujtohet që sa herë ju sëmureshit ajo kishte një recetë të sajën që si për mrekulli ju shëronte. Jo vetëm që sëmundja largohej brenda pak ditësh, por t...

Pasi të mësoni këto nuk do t’i ndaheni më fasules

Fasulja është një ndër ushqimet më të dobishme, është burimi i proteinave, si dhe është ushqim që i takon kuzhinës tradicionale. Fasulja është bimë njëvjeçare nga familja e bishtajoreve, e cila posed...

Uji i shiut, i mirë për fytyrën dhe flokët

Mund të tingëllojë  çuditshëm, por uji i shiut ka disa vlera shëndetësore për fytyrën dhe flokët. Uji i shiut nëse aplikohet në fytyrë ndihmon në rigjenerimin e lëkurës dhe i jep asaj shkëlqim. Në sa...

Vlerat e panjohura të lëkurës së portokallit

Portokalli është një nga frutat që ka shumë vlera ushqyese, por lëkura e tij  ka më shumë efekte pozitive se vetë fruti i kësaj peme. Lëkura përmban shumë kalcium, madje dyfish më shumë sesa bërthama...

Ç’ndodh me trupin kur gëzohemi dhe trishtohemi?

Përjetimi i emocioneve ndikon shumë në gjendjen fizike dhe atë psikologjike. Pa kuptuar, duke përjetuar mërzitje, gëzime, ne shkaktojmë ndryshim gjendjesh në trupit tonë. Do t’ju tregojmë më poshtë s...

8 këshilla të vlefshme për nënat e reja

Nëse sapo jeni bekuar me një fëmijë dhe jeni mama pa eksperiencë, me shumë mundësi ndiheni tmerrësisht e lodhur nga e gjithë kjo dhe kërkoni një zgjidhje. Më poshtë do t’ju listojmë disa këshil...

Shega, fruti i Xhennetit!

Në Kur’anin Famëlartë, Allahu ka përmendur disa fruta dhe produkte ushqimore, për të cilat studiuesit e fushës së mjekësisë kanë bërë zbulime shumë të rëndësishme.  Shega, ky frut çudibërës, pë...