7 këshilla si të keni një gojë të pastër

Higjena e gojës është shumë e rëndësishme, për rehatinë vetjake por edhe të atyre që na rrethojnë. Më poshtë do të lexoni 7 këshilla sesi të keni një gojë të pastër. 1.Përdorni gargarë natyralë dhe f...

10 shembuj të thjeshtë si të qetësoni sytë

Puna me orë të gjata para kompjuterit mund të sjellë efekte negative në shëndetin e syve, si tharje të syve, kruarje, dhimbje etj. Më poshtë do të gjeni dhjetë shembuj të thjeshtë për sytë tuaj, që m...

Pse duhet të konsumoni hurma në iftar?

Në muajin e Ramazanit, hurmat janë ushqimi që përdoren pothuajse më së shumti. Ato janë të pasura me vitamina dhe minerale të shumta, kanë në perbërje hekur, kalium, fibra dhe sheqerna natyrale gjith...

Një vezë në ditë mban larg sëmundjet e zemrës

Studiuesit thonë se duhet një vezë në ditë për të reduktuar infarktin apo sëmundjet e zemrës. Krahasimi është bërë me ata që e konsumojnë rrallë vezën. Sipas rezultateve të shkencëtarëve të Qendrës U...

Dobitë shpirtërore të agjërimit

Njeriu ka një strukturë të përbërë prej shpirtit dhe kurmit. Që të dyja këto përpiqen ta bëjnë njeriun satelit të tyre. Njëra lëndë janë dëshirat epshore dhe shtazore, aspekti i tij i kurmit që Kur’a...

Larg telefonit pas orës 10:00 të darkës!

Pas orës dhjetë të darkës celulari duhet fikur. Sipas një studimi skocez , ata që kalojnë mbrëmjen dhe natën duke kontrolluar rrjetet sociale, ka rrezik të bipolarizimit dhe çrregullimeve neurologjik...

Qumështi që shëron pothuajse çdo gjë

Përbërja e qumështit të dhisë ka ngjashmërinë më të madhe me qumështin e nënës. Qumështi i dhisë përmban vitaminat B1, B2, B6, B12 të rëndësishme për forcim të sistemit nervor, mirëpo ka edhe 47 për ...

Ushqimet që mund t’i hani pa frikë pas orës 20:00

Këto janë disa ushqime që mund t’i hani pa frikë pas orës 20:00 dhe të mos shtoni peshë sipas dietologëve: 1. Drithëra dhe Qumësht Ushqimet më të mira në mesnatë duhet të jenë të lehta për t’u tretur...