Visare Shqiptare – Panairi Mesdhetar i Turizmit

Në studion e “Visare Shqiptare” ishim me gazetaren e turizmit Flora Xhemani Baba për të folur mbi Panairin Mesdhetar të Turizmit, i pari i këtij lloji në vendin tonë. Çfarë ndodhi në këtë...

Kalendari historik: 22 prill

1500 – Eksploruesi Pedro Alvarez Cabral zbulon Brazilin dhe e shpall atë territor të Portugalisë. Flota e tij prej 13 anijesh lundroi në Oqeanin Atlantik në perëndim, ndoshta qëllimisht, dhe zbarkoi ...

Parashikimi i motit, e shtunë 22 prill 2017

Kthjellimet dhe vranësirat e lehta do të karakterizojnë kushtet e motit në vendin tonë. Sërish më të përqendruara vranësirat do të jenë në zonat malore përgjatë kufirit lindor. Pjesa e dytë e ditës d...

Kalendari historik: 21 prill

1910 – Samuel Clemens (Mark Twain), autor i romanit Huckleberry Finn, vdiq në moshën 74 vjeçare. Ashtu si i ati dhe vëllai para tij, Klemens ishte i pafat në biznes dhe shumë nga shkrimet e tij u nxi...

Parashikimi i motit, e premte 21 prill 2017

Orët e paradites do të ndikohen nga kushte të qëndrueshme amtosferike duke bërë që kthjellimet dhe vranësirat e herë pas-hershme të jenë dominuese në pjesën më të madhe të vendit me përjashtim të eks...

Kalendari historik: 19 prill

1897 – Zhvillohet maratona e parë e Bostonit, frymëzuar che organizuar nga atletët amerikane të sapo kthyer nga Lojrat e para Olimpike modern në Athinë, 1896. Maratona ishte garë vetëm për meshkuj. G...