Kush e fiton çmimin “dështimi i vitit” ?

Lionel Messi, Cristiano Ronaldo dhe Neymar janë në pritje të Topit të Artë. Njëri nga tre futbollistët do të kurorëzohet me çmimin prestigjoz fale performancës dhe suksesit gjatë vitit 2015.

Por jo të gjithë e shohin vitin që lam pas me aq dashuri dhe momente të bukura. Më poshtë do sjellim disa nga momentet dhe dështimet e vitit të kaluar.

Barcelona's Argentinian forward Lionel Messi (L) vies with Bayern Munich's defender Jerome Boateng (R) during the UEFA Champions League football match FC Barcelona vs FC Bayern Muenchen at the Camp Nou stadium in Barcelona on May 6, 2015. AFP PHOTO/ LLUIS GENE (Photo credit should read LLUIS GENE/AFP/Getty Images)


Lëvizjet e nderlikuara të Messit hodhën në tokë mbrojtësin e Bayernit, Jeromy Boateng.


hollanda


Hollanda nuk kualifikohet për në Euro 2016


Chelsea doctor (2R) Eva Carneiro and head physio Jon Fearn (R) leave the bench to treat Chelsea's Belgian midfielder Eden Hazard late in the game as Chelsea's Portuguese manager Jose Mourinho (L) gestures during the English Premier League football match between Chelsea and Swansea City at Stamford Bridge in London on August 8, 2015. Chelsea have sidelined team doctor Eva Carneiro from match-day duties after she fell foul of manager Jose Mourinho, according to British media reports on August 11, 2015. Mourinho criticised Carneiro after she ran on the pitch to treat Eden Hazard in stoppage time of Chelsea's 2-2 draw at home to Swansea City on August 8, saying she did not "understand the game". AFP PHOTO / IAN KINGTON RESTRICTED TO EDITORIAL USE. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications. (Photo credit should read IAN KINGTON/AFP/Getty Images)


Jose Mohurinho shkarkohet nga Chelsea, rezultate negative dhe kritikohet pas heqjes së mjekes Eva Carneiro nga klubi


MANCHESTER, ENGLAND - AUGUST 18: during the UEFA Champions League Qualifying Round Play Off First Leg match between Manchester United and Club Brugge at Old Trafford on August 18, 2015 in Manchester, England. (Photo by Alex Livesey/Getty Images)


Luis van Gaal pas shumë blerjeve nuk jep rezultatet e pritura, nuk fiton zemr, nuk fiton zemrën e tifozëve


Bayern Munich's players react during the penalty shoot-out of the German Cup DFB Pokal semi-final football match FC Bayern Munich v Borussia Dortmund in Munich, southern Germany, on April 28, 2015. Dortmund won the match 1-3 after penalties. AFP PHOTO / GUENTER SCHIFFMANN +++ RESTRICTIONS / EMBARGO ACCORDING TO DFB RULES IMAGE SEQUENCES TO SIMULATE VIDEO IS NOT ALLOWED DURING MATCH TIME. MOBILE (MMS) USE IS NOT ALLOWED DURING AND FOR FURTHER TWO HOURS AFTER THE MATCH. FOR MORE INFORMATION CONTACT DFB DIRECTLY AT +49 69 67880 (Photo credit should read GUENTER SCHIFFMANN/AFP/Getty Images)


Humbja e katër penalltive nga Bayern përballë Borussia Dortmund. Penalltitë u humbën nga Philipp Lahm, Xabi Alonso, Jerome Boateng dhe Manuel Neuer


CADIZ, SPAIN - DECEMBER 02: Denis Cheryshev of Real Madrid is substiruted in the first minute of the 2nd half during the Copa del Rey Round of 32 First Leg match between Cadiz and Real Madrid at Ramon de Carranza stadium on December 2, 2015 in Cadiz, Spain. (Photo by Denis Doyle/Getty Images)


Real Madrid fut në fushë lojtarin e pezulluar Cheryshev dhe përjashtohet nga Kupa e Mbretit


TOPSHOT - Suspended FIFA president Sepp Blatter leaves after a hearing at the FIFA headquarters on December 17, 2015 in Zurich. Suspended Blatter appeared before the world body's ethics judges to answer corruption allegations as Switzerland announced it has frozen tens of millions of dollars in accounts linked to football bribes. / AFP / FABRICE COFFRINI (Photo credit should read FABRICE COFFRINI/AFP/Getty Images)


Sepp Blater akuzohet për korrupsion dhe përjashtohet nga bota e futbollit dhe aktiviteti sportiv për 8 vjet


UEFA president Michel Platini speaks during a press conference on the eve of the qualifying draw of the 2016 European Football Championship on February 22, 2014 in Nice, southeatern France. AFP PHOTO / VALERY HACHE (Photo credit should read VALERY HACHE/AFP/Getty Images)


Michel Platini akuzohet për korrupsion dhe merren masa duke e përjashtuar nga çdo aktivitet për 8 vjet


during the 2015 CONCACAF Golf Cup Semifinal match between Mexico and Panama at Georgia Dome on July 22, 2015 in Atlanta, Georgia.


Vendimet e dyshimta në Gold Cup në Meksikë. Arbitri largon në rrethana të çuditshme Luis Tejadan në minutën e 24 jasht fushës me karton të kuq dhe jep një penallti të paqenë në minutat shtesë.


LONDON, ENGLAND - NOVEMBER 23: David Beckham attends the British Fashion Awards 2015 at London Coliseum on November 23, 2015 in London, England. (Photo by Anthony Harvey/Getty Images)


David Beckham deklaron se Ligën e Kampioneve 2015/2016 e fiton Manchester United, PSG ose Milan ndërkohë që skuara e Milanit nuk është pjesë e garës.


 

Pin It