Greqia miraton marrëveshjen me Maqedoninë

  Pas shumë ditëve të një debate të ashpër, Parlamenti i Greqisë miratoi sot marrëveshjen për emrin e Maqedonisë. Në një votim të ngushtë, në favor të marrëveshjes me Maqedonisë votuan 153 deput...

Bushati: Çështja çame nuk zgjidhet me kërcënime

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, ka qetësuar tonet e replikave të ditëve të fundit mes Shqipërisë dhe Greqisë duke bërë thirrje për shmangien e konflikteve dhe ruajtjen e fqinjësisë së mirë. Përme...

Merkel: “Nuk mund ta lemë në baltë Greqinë”

Europa nuk mund të lejojë që Greqia të bjerë në kaos. Kjo deklaratë është bërë nga kancelarja gjermane Angela Merkel në kulmin e debateve për çështjen e emigrantëve. Austria dhe vendet e tjera të Bal...

Emigrantët e plagosur, Greqia në kaos

Mbyllja e pjesshme e kufijve nga Maqedonia, Kroacia, Serbia, Sllovenia dhe Austria, të cilat u lejojnë kalimin vetëm sirianëve dhe irakianëve, po e zhyt ne kaos Greqinë. Bazuar në faktin se afganët p...

Emigrantët, BE i jep 3 muaj kohë Greqisë

Greqia ka 3 muaj kohë që të përforcojë kontrollet e kufijve të saj për të zbutur fluksin e emigrantëve që përdorin tokën helene si trampolinë për në vendet e tjera të Bashkimit Europian. Ky është afa...