Ja kush janë 140 deputetët e rinj

Pesë janë partitë që do të kenë përfaqësuesit e tyre në Parlamentin e ardhshëm. Mandatet do të ndahen si më poshtë: PS: 74 mandate PD: 43 mandate LSI: 19 mandate PDIU: 3 mandate PSD: 1 mandat Emrat e...

Zgjidhet Presidentja e parë në Estoni

Për herë të parë Estonia do të drejtohet nga një presidente. Ajo është Kersti Kaljulaid dhe u zgjodh me shumicë të dukshme votash nga parlamenti të hënën, më 3 tetor. Zgjedhja e saj erdhi pas disa ra...

Debat në parlament, Rama –Dule për dekriminalizimin

Edhe këtë të enjte nuk kanë munguar debatet në seancën e radhës parlamentare. Gjatë kësaj të enjteje është vënë re një replikë midis kreut të qeverisë Edi Rama dhe kryetarit të PBDNJ-ësë Vangjel Dule...

Tensione në Prishtinë

  Deputetët e opozitës në Kosovë kanë bllokuar sërish punën e Kuvendit gjatë së hënës, duke hedhur gaz lotsjellës në sallën e Kuvendit, në mbledhjen e kryesisë, por edhe në sallën  alternative. ...