Parashikimi i motit, e martë, 24 shtator 2019

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se sot moti do të jetë i vranët në të gjithë territorin. Vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme dhe lokalisht të vazhdueshme me inten...

Mali Roraima, vendi ku bie shi çdo ditë…

Mali Roraima gjendet në trekufirin Venezuelë, Brazil dhe Guajanë, i cili është pjesa më e lartë e zinxhirit terapuikë të rrafshnaltave në Amerikën Jugore. Maja më e lartë , Maverick Rock ngrihet në 2...

Shi në tokën e thatë, Cape Town

Cape Town në Afrikën e Jugut ka përjetuar thatësirat më të mëdha që janë parë ndonjëherë. Megjithatë, banorët e këtij qyteti arritën të ndjejnë gëzimin e shiut, edhe pse ranë vetëm  8 milimetra. Gëzi...

Moti, e enjte 30 nëntor 2017

Vranësira dhe shira të dendur dominojnë zonat Veriore ndërsa reshje më të pakta do të ketë në Qendër dhe Jug të territorit. Gjatë mesditës dhe pasdites shirat intensifikohen në Veri dhe Qendër dhe gr...

Fundjava me shi, nga sot priten rënie të temperaturave

Nga sot priten rënie të temperaturave me 2-3 gradë, si pasojë e qarkullimit të masave ajrore nga veri-veriperëndimi i kontinentit. Parashikohet që rënia e temperaturave të vijojë ditën e premte edhe ...