FILE - In this Oct. 14, 2016 file photo FIFA President Gianni Infantino stand between TV cameras as he attends a press conference after the FIFA Council meeting at the Home of FIFA in Zurich, Switzerland. FIFA will expand the World Cup to 48 teams, adding 16 extra nations to the 2026 tournament which is likely to be held in North America. President Gianni Infantino's favored plan — for 16 three-team groups with the top two advancing to a round of 32 — was unanimously approved Tuesday, Jan. 10, 2017 by the FIFA Council. (Ennio Leanza/Keystone via AP)

Zyrtare, Botërori me 48 kombëtare

FIFA ka marrë vendimin për të rritur numrin e skuadrave pjesëmarrëse në kampionatin botëror, ku duke nisur nga 2026 nuk do të jenë më 32 skuadra, por 48. Projekti i fushatës së Gianni Infantinos, tas...
254231

Kombëtarja humbe vende në renditjen e FIFA-s

FIFA nuk ka aspak lajme të mira për kombëtaren tonë. Institucioni më i rëndësishëm i futbollit botëror sapo ka publikuar renditjen e re për muajin tetor. Kuqezinjtë tanë kanë humbur 7 vende, ndërsa K...
251201

Kosova zyrtarisht anëtare e FIFA-s

Kosova është zyrtarisht anëtarja më e re e FIFA-s me të drejta të plota në organizimin më të lartë drejtues të futbollit botëror, FIFA. Kongresi i organizmit botëror të futbollit, që po mbahet në Mek...
207934

FIFA vendos sot për anëtarësinë e Kosovës

FIFA do të shqyrtojë sot kërkesën e Kosovës për t’u anëtarësuar në bashkësinë botërore të futbollit. Delegacioni i Federatës së Futbollit të Kosovës, i kryesuar nga presidenti Fadil Vokrri, ndodhet n...
partizani

Lajme shkurt nga sporti

Realdo Fili Partizani ka bërë një lëvizje mjaft interesante në merkato, duke afruar talentin 19-vjeçar Realdo Fili. Futbollisti i përfaqësueses U-21, i cili shkëlqeu në sezonin e kaluar me fanellën e...
Real-Madrid-vs-Atletico-Madrid-UEFA-Champions-League-final

Lajm i mirë për Realin dhe Atleticon

Ndërkohë që Realin dhe Atleticon ishin të dënuara pwr mostransferim lojtaresh, skuadrat madrilene kanë apeluar për dënimin e FIFA-s. Pas gjykimit një lajm i shkëlqyer vjen për Real Madridin dhe Atlet...
messironaldo

Messi dhe Ronaldo ende kanë rekorde pa thyer

Cristiano Ronaldo dhe Lionnel Messi janë futbollistët që po thyejnë rekorde të njëpasnjëshme në botën e futbollit. Por UEFA ka listuar një sërë rekordesh që dy futbollistët e më- sipërm duhet të thye...
realg

Real Madrid reagon ashpër ndaj FIFA-s

Gjiganti spanjoll, Real Madrid ka shpërthyer në reagimin e tyre ndaj FIFA-së. Pas dënimit për kryerjen e transferimeve që iu bë Realit dhe Atletico Madrid, ka qenë drejtori i përgjithshëm i ‘Los Blan...